21.2 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Προκριματικά FIBA World Cup 2023: Ένα «βήμα» από νέο κάζο η Κροατία! (vids+pics)

Η Σουηδία πέρασε από το Ζάγκρεμπ και οδηγεί σε δεύτερο διαδοχικό σοκ την Κροατία, καθώς φαίνεται πως κινδυνεύει με δεύτερο σερί αποκλεισμό από Παγκόσμιο Κύπελλο, σε ένα ακόμη παράθυρο με πολλές εκπλήξεις, όπως είχε και η χθεσινή (24/2) μέρα.

1ος όμιλος

Η Σερβία δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο απέναντι στη Σλοβακία και παίζοντας... στο ρελαντί πήρε με 75-63 τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με 44-36, και σε αυτό βασίστηκαν για να φτάσουν το αποτέλεσμα χωρίς να χρειαστεί ιδιαίτερα να πατήσουν το «γκάζι», με τον Αλέκσα Αβράμοβιτς πρώτο σκόρερ στους 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 62-54, 75-63

Η Λετονία πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από τη Μονς, αντέχοντας και κερδίζοντας με 66-65 έναντι του Βελγίου, το οποίο και υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, μάλιστα, με διαφορά 18 πόντων στο ημίχρονο (25-43), με τα «Λιοντάρια» να κάνουν μια μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν στον πόντο με γκολ-φάουλ του Λεκόμτ, αλλά στην τελευταία τους επίθεση δεν κατάφεραν να κάνουν καν εκδήλωσή της, με αποτέλεσμα να χαθεί η μεγαλύτερη ίσως ανατροπή σε αυτά τα προκριματικά. Ο Νταϊρίς Μπέρτανς ήταν εξαιρετικός για τη «Λάτβια» με 13 πόντους και έξι ριμπάουντ.

2ος όμιλος

Στο μοναδικό αγώνα του ομίλου μας, καθώς η κατάσταση της Ουκρανίας δεν μπορούσε να ευνοήσει τις αναμετρήσεις της Λευκορωσίας με τη Βρετανία, η Εθνική μας νίκησε στο «νήμα» με 72-71 την Τουρκία. Η Επίσημη Αγαπημένη προηγήθηκε και με διαφορά 15 πόντων, γυρίζοντας το +10 των φιλοξενούμενων, αλλά τελικά οι «χρυσές» βολές του Κώστα Παπανικολάου έσωσαν το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου, καθιστώντας τον διεθνή φόργουορντ ήρωα.

3ος όμιλος

Η Σουηδία οδηγεί σε νέο σοκ την Κροατία, μετά και το 70-64 στο Ζάγκρεμπ. Οι Σκανδιναβοί έκαναν ένα εκπληκτικό αμυντικά παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι ασφαλώς και όσες απουσίες είχε η «Χρβάτσκα» και, κάπως έτσι, έφτασαν ένα «βήμα» από την πρόκριση, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο απόλυτο μηδέν. Ο Βίκτορ Γάντεφορς με 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ, καθώς και ο Σίμον Μπιργκάντερ με double double 12 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ, ήταν καθοριστικοί.

Δεκάλεπτα: 15-28, 35-35, 45-52, 64-70

Με ένα εξαιρετικό επιθετικά τελευταίο δεκάλεπτο, η Φινλανδία κατάφερε να κάμψει με 86-76 την αντίσταση της Σλοβενίας. Στο διάστημα εκείνο, οι έτεροι Σκανδιναβοί σημείωσαν επιμέρους 28-19 κι έφτασαν στο 2-1, όπου ισοβαθμούν με τη Σουηδία και τους Βαλκάνιους, με τον Σασού Σαλίν στους 25 πόντους και τον Μίκαελ Γιάντουνεν να έχει double double 13 πόντων και 11 ριμπάουντ.

4ος όμιλος

Η Γερμανία έκανε μια μεγάλη εμφάνιση στο Ισραήλ και... δραπέτευσε με 71-67. Μπορεί το παιχνίδι να μη δρέπει δάφνες ποιότητας και οι δύο να «αλληλοκαταστράφηκαν», αλλά ένα καλό επιθετικά τελευταίο δεκάλεπτο με 22-16 έδωσε στα «Πάντσερ» την νίκη, με τον Ρόμπιν Μπένζινγκ στους 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-12, 31-34, 49-48, 67-71

Οριακή ήταν στο τέλος και η νίκη της Εσθονίας, που με το 75-71 επί της Πολωνίας έκανε σπουδαίο «βήμα» για την πρόκριση. Οι 32 πόντοι των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο τους έδωσαν «ώθηση», αφού μπορεί να σημείωσαν μόλις 28 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά κατάφεραν να αντέξουν, με τον Γιάναρι Γιέσαρ να σημειώνει 22 πόντους και τον Μάικ-Μάλεβ Κότσαρ να τον συμπληρώνει με double double 17 πόντων και 10 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-14, 47-36, 60-54, 75-71

Ισραήλ-Γερμανία 67-71
Εσθονία-Πολωνία 75-71

1) Ισραήλ 5 (2-1)
2) Γερμανία 5 (2-1)
3) Εσθονία 5 (2-1)
4) Πολωνία 3 (0-3)