19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Το Βέλγιο σόκαρε την Ισπανία που μπαίνει σε… μπελάδες

Το "εφιαλτικό" παράθυρο των Ισπανών για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025 ολοκληρώθηκε. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Λετονία, ήρθε η σειρά του Βλεγίου να κατατροπώσει την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο με σκορ 58-53.

Το Βέλγιο ίσως πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της ιστορίας του, κρατώντας την αντίπαλο του κάτω από τους 15 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο. Το Βέλγιο έτσι, πέτυχε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και οδεύει προς μία άνετη πρόκρθση στα τελικά της διοργάνωσης.

Αντίθετα, η Ισπανία προς έκπληξη όλων σεμείβσε δύο ήττες και πλέον μπαίνει σε κίνδυνο σε ότι έχει να κάνει με την πρόκριση και χρειάζεται θετικά αποτελέσματα στα επόμενα ματς με την Σλοβακία.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ανακυρήχθηκε ο Ρετίν Ομπασοχάν με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους Ισπανούς, σε ένα ομολογουμένως κακό βράδυ, ξεχώρισε ο Ντάριο Μπριθουέλα με 14 πόντους.