18.1 C

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Το 2/2 η Σλοβενία με το Ισραήλ, με ήρωα Γουίλιαμς η Πορτογαλία την Ουκρανία (vid+pic)

Η Σλοβενία επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στον 1ο όμιλο, επικρατώντας του Ισραήλ με 88-79. Στο άλλο ματς η Πορτογαλία κατέγραψε την πρώτη της νίκη σε προκριματικά από το 2016 σε αγώνα-θρίλερ κόντρα στην Ουκρανία.

Έτσι, οι Σλοβένοι απέκτησαν διαφορά στην πρώτη θέση της κατάταξης, με τους Ισραηλινούς να ακολουθούν και τους Πορτογάλους στην τρίτη θέση, ενώ στην τελευταία βρίσκεται η Ουκρανία.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν στο ματς με «ορεξάτο» Μαντάρ και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους Σλοβένους έγραψαν το 8-20 του πρώτου δεκαλέπτου. Η απάντηση όμως ήρθε «πληρωμένη» από την ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς που πάτησε γκάζι αφού σημείωσε 32 πόντους στην δεύτερη περίοδο γράφοντας το 40-37 του ημιχρόνου.

Στην επαναφορά, η Σλοβενία συνέχισε το επιθετικό της ταπεραμέντο και έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (55-41 στο 24') για να κλείσει την τρίτη περίοδο με 62-50. Η συνέχεια μέχρι το τέλος της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Τομέρ Γκινάτ να γράφει το τελικό 88-79.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κλέμεν Πρέπελιτς, ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και σημείωσε συνολικά 21 πόντους και ο Μάικ Τόμπι με double double (20π.-12ριμπ.). Απ' την άλλη το Ισραήλ είχε τον Γιαμ Μαντάρ σε καλή μέρα με 19 πόντους και τον «διπλό» Γκινάτ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Πορτογάλοι απέδρασαν σε ματς-«φωτιά»

Η Πορτογαλία έδειχνε να έχει το πάνω χέρι απ'την αρχή της αναμέτρησης όταν έφτασε να προηγείται με +19 (26-45 στο 18') πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-47. Η ομάδα του Στεφανόφσκι, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να μπει στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 59-62.

Έτσι, το ματς κρίθηκε στο «νήμα» αφού η μία ισοπαλία διαδεχόταν την άλλη (74-74 2'39'' πριν το τέλος) με τον Τραβέντα Γουίλιαμς να «ντύνεται» ήρωας φτάνοντας στο τελικό 77-79.

Για τους Πορτογάλους πρωταγωνίστησε ο Μιγκέλ Κεϊρόζ με πόντους 21 πόντους ενώ οι Ουκρανοί είχαν τον Ολεκσάντρ Κόβλιαρ να κάνει double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.