17.7 C

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: «Σόκαρε» τη Γερμανία η Βουλγαρία, άνετα το Μαυροβούνιο (vids+pic)

Σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές» η Γερμανία τα βρήκε δύσκολα κόντρα στη Βουλγαρία και ηττήθηκε με 67-62, υποχωρώντας στο 1-1 στον 4ο όμιλο των προκριματικών Ευρωμπάσκετ 2025. Στον άλλο αγώνα, το Μαυροβούνιο είχε εύκολη αποστολή με τη Σουηδία, επικρατώντας με 95-70.

Με οδηγό τον Κόντι ΜακΙντάιρ η Βουλγαρία κατέγραψε την πρώτη της νίκη και ανέβηκε στο 1-1 κατέχοντας την τρίτη θέση της βαθμολογίας, με την Γερμανία να συνεχίζει στην πρώτη και το Μαυροβούνιο να ακολουθεί, ενώ η Σουηδία παραμένει στην τελευταία θέση.

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έδειξε την ανωτερότητά της στο παρκέ με το «καλημέρα» και έκλεισε την πρώτη περιόδο με σκορ 7-19, αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Χρίστο Ζαχαρίεβ έκαναν εμφατικό comeback, «τρέχοντας» σερί 10 αναπάντητων πόντων κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 28-27.

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές, όμως, απάντησαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 11-18 για να ανοίξουν εκ νέου την ψαλίδα στους 6 πόντους (39-45). Στην τελευταία περιόδο «μίλησε» η κλάση του Κόντι ΜακΙντάιρ σημειώνοντας 14 από τους 23 πόντους που πέτυχε συνολικά στον αγώνα, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη στον όμιλο.

Για τα πάντσερς κορυφαίος ήταν ο Όσκαρ ντα Σίλβα με double double (15π.-12ασ.), ενώ η ομάδα του Ρόσεν Μπαρτσόφσκι είχε από τη μία τον ΜακΙντάιρ με 23 πόντους και απ' την άλλη τον Ζαχαρίεβ με 15.

Άνετο το Μαυροβούνιο με τη Σουηδία με πρωταγωνιστή τον Πέρι

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο αγώνας βρισκόταν σε ισορροπία με το σύνολο του Μπόσκο Ράντοβιτς να παίρνει το πάνω χέρι στη συνέχεια και να εκτοξεύει τη διαφορά μέχρι και το +15 (50-35) για να κλείσει το πρώτο μισό με 50-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι, ουσιαστικά επικύρωσε τη νίκη για την ομάδα του καταγράφοντας 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με το 95-70 να γράφεται νομοτελειακά.

Κορυφαίοι για τους Μαυροβούνιους ήταν ο Πέρι με 18 πόντους και ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάρρα Ντζιε με 15 πόντους.