23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Αήττητη η Γαλλία στον όμιλο, εύκολα η Κροατία την Κύπρο (pic+vids)

Αήττητοι οι Γάλλοι έκαναν το 2/2 κόντρα στην μαχητική Βοσνία-Ερζεγοβίνη με 74-64, ενώ στην παρθενική της νίκη σ' αυτό το «παράθυρο» έφτασε η Κροατία στο ματς με την Κύπρο με 92-63.

Έτσι, η Γαλλία βρίσκεται στην κορυφή του 5ου ομίλου, με την Κροατία να ανεβαίνει στο 1-1, όσο ρεκόρ έχει και η Βοσνία που βρίσκεται στη 2η θέση και την Κύπρο να παραμένει χωρίς νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε να μαζεύει 5 ριμπάουντ σε μόλις 7 λεπτά και τον Ντζάναν Μούσα να κρατάει τους Βόσνιους σε απόσταση «βολής» (32-34 στο ημίχρονο).

Η «καρδιά» των φιναλίστ του έσχατου Ευρωμπάσκετ «μίλησε» στο δεύτερο μισό και με ένα επιμέρους 2-13 πήρε «κεφάλι» με διψήφια διαφορά στην αρχή της τρίτης περιόδου την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος αυτής. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, το σύνολο του Αζίζ Μπεκίρ σημείωσε 6 αναπάντητους πόντους και έβαλε στο ματς «φωτιά» με τη Γαλλία να μην οπισθοχωρεί και να τελειώνει το ματς με 64-74.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Γιαμπουσέλε (16π-9ρ.) και Βενσάν Πουαριέ (13π-8ρ.) με αμφότερους να «αγγίζουν» το double-double, ενώ οι γηπέδουχοι είχαν για άλλη μια φορά τον Μούσα πρωταγωνιστή με 15 πόντους και τον Κέναν Καμένιας (14π.-6ρ.) να ακολουθεί.

Ο ψηλός του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, κινήθηκε σε «ρηχά νερά» αφού σε 14 λεπτά συμμετοχής δεν κατάφερε να προσφέρει στην ομάδα της χώρας του.

Με ανέση η Κροάτια του Χεζόνια κόντρα στην Κύπρο

Η ομάδα του Γιόσιπ Σέζαρ πάτησε δυναμικά παρκέ και με ένα σερί 12-0 απέδειξε πολύ γρήγορα την ανωτερότητά της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με double score 48-24.

Στο δεύτερο μισό, οι Κύπριοι έδειξαν ένα πιο μαχητικό προφίλ χωρίς όμως να καταφέρουν να πλησιάσουν στο σκορ με το ταμπλό στο τέλος του ματς να γράφει το 92-63.

Οι γηπεδούχοι είχαν «διπλούς» τους Μάριο Χεζόνια με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Ρόκο Πρκάτσιν με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ. Απ' την άλλη, για την Κύπρο ξεχώρισαν οι Κωνσταντίνος Σιμιντζής με 17 πόντους και ο Ντάραλ Γουίλις που ήθελε ένα ριμπάουντ για το double-double (16π.-9ρ.).