18.1 C

Προκριματικά Eurobasket 2025: Προελαύνει η Ελβετία του Παπαθεοδώρου, αποκλεισμός για Κύπρο (vids)

Η Ελβετία του Ηλία Παπαθεοδώρου «συνέτριψε» την Αυστρία και είναι έτοιμη να περάσει στην κύρια φάση των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ, την ίδια στιγμή που η Κύπρος υπέστη νέα ήττα στην παράταση και αποκλείστηκε οριστικά.

1ος όμιλος

Την πλήρη ανατροπή έφερε στον πρώτο όμιλο των πρώτων προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025 η Ελβετία του Ηλία Παπαθεοδώρου, έχοντας μάλιστα προβάδισμα για την απευθείας πρόκριση. Με ένα εκπληκτικό παιχνίδι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα απέναντι στη... γειτόνισσα Αυστρία και πρώτο σκόρερ με 18 πόντους τον Ρομπέρτο Κόβατς νίκησε με 80-61, καλύπτοντας το -16 του πρώτου αγώνα και κατέχοντας την πρώτη θέση με 3-1, υπερτερώντας στην ισοβαθμία, αν και στο τελευταίο «παράθυρο» πρέπει να περάσει από Κύπρο και Ιρλανδία.

Η τελευταία, μάλιστα, μπορεί να μην εμφανιστεί αδιάφορη, καθώς επικράτησε της Κύπρου με 83-75 στην παράταση και θα τα παίξει όλα στην επόμενη αγωνιστική... σε μια ζαριά στην Αυστρία. Η ομάδα της Μεγαλονήσου, δυστυχώς, δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα και να διατηρήσει έστω μαθηματικές ελπίδες, με τον Μουόσα να την κρατά όρθια στην κανονική διάρκεια, αλλά τους Ιρλανδούς να έχουν τις λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο με πέντε παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων, προεξαρχόντων των Τζον Κάρολ (17 π., 11 ρ.) και Τάιβο Μπάντμους (14 π., 12 ρ.).

2ος όμιλος

Στο δεύτερο όμιλο, το Λουξεμβούργο... ανταπέδωσε στην Αλβανία για την ήττα της πρεμιέρας και δεν πέτυχε απλά την πρώτη του νίκη, αλλά με το 86-75 κάλυψε το -3 εναντίον του και έχει το προβάδισμα για τη δεύτερη θέση χάρη στο τρομερό ματς του Κλάνσι Ραγκ με 33 πόντους και 13 ριμπάουντ.

3ος όμιλος

Στον 3ο όμιλο, τέλος, η Νορβηγία πιθανότατα «κλείδωσε» με τη σειρά της τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, παίρνοντας δεύτερη νίκη κόντρα στο Κόσοβο με 95-92 στην παράταση, στο θρίλερ της Μιτρόβιτσα. Ο Χάραλντ Φρέι, που τελείωσε με μια φοβερή επίδοση στους 38 πόντους με 12/22 σουτ και 8/8 βολές, έσωσε τους Σκανδιναβούς από τη γραμμή των 4.5 μέτρων στην κανονική διάρκεια για το 81-81 και η ομάδα του είδε τον Καστράτι να αστοχεί για την ισοφάριση στο έξτρα πεντάλεπτο, κάνοντας έτσι το 2-1 και περιμένοντας στο φινάλε τη Δανία σε ένα ματς, όπου θα κριθεί η απευθείας πρόκριση.

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες ΕΔΩ.