17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προ-προολυμπιακό Τουρνουά: Νίκη-πρόκριση για Σουηδία, άνετες Πολωνία και Βοσνία (vids)

Τα Pre-Qualifiers του προολυμπιακού τουρνουά συνεχίστηκαν και την Τετάρτη (16/8) με συνολικά δέκα αγώνες να απαρτίζουν το πρόγραμμα της ημέρας. Η Σουηδία κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση στον πόντο τον αγώνα με το Βέλγιο, η Βοσνία ήταν επιβλητική επί της Ουγγαρίας ενώ το Καζακστάν βρήκε την δεύτερη νίκη του.

ΌΜΙΛΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ:

Βέλγιο-Σουηδία 78-79

Από την έναρξη μέχρι και την λήξη της αναμέτρηση οι δύο χώρες έδωσαν τα πάντα για την νίκη με αποτέλεσμα να γίνει ένας αγώνας ντέρμπι. Τελικά η Σουηδία ήταν αυτή που επικράτησε με πρώτο σκόρερ τον Ελάια Κλαράνς ο οποίος σημείωσε 21 πόντους σε 31:04 λεπτά συμμετοχής.

Ολλανδία-Κροατία 81-89

Η Κροατία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγώνα κόντρα Ολλανδία αφού δεν έχασε ποτέ την πρωτιά στο σκορ, διατηρώντας παράλληλα διαφορά ασφαλείας την οποία δεν απείλησαν σε καμία στιγμή της αναμέτρησης οι παίκτες της Ολλανδίας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ίβιτσα Ζούμπατς, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους σε 21:56 λεπτά συμμετοχής.

ΌΜΙΛΟΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ-ΕΣΘΟΝΙΑΣ

Ουγγαρία-Βοσνία 78-103

Η Βοσνία είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ουγγαρία και πήρε μία πολύ άνετη νίκη στην αναμέτρηση κόντρα στην Ουγγαρία. Πρώτος σκόρερ για την χώρα των Βαλκανίων αναδείχθηκε ο Ντζάναν Μούσα, ο οποίος σε 23:57 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 26 πόντους.

Πορτογαλία-Πολωνία 65-78

Η οικοδέσποινα του ομίλου Πολωνία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να επιβληθεί της Πορτογαλίας με μία σχετικά άνετη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους Πολωνούς βγήκαν οι Ίγκορ Μίλισιτς και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφκσι, οι οποίοι έβαλαν από 13 πόντους ο κάθε ένας.

ΌΜΙΛΟΣ ΣΥΡΙΑΣ:

Καζακστάν-Συρία 85-70

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του κατάφερε να πάρει το Καζακστάν, αυτή την φορά απέναντι στην οικοδέσποινα του ομίλου Συρία. Κατά την διάρκεια της αναμέτρησης δεν απειλήθηκε και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας σε μία αρκετά άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Ρόμπερτ Παν, με 30 πόντους σε 28:04 λεπτά παιχνιδιού.

Μπαχρέιν-Ινδονησία 95-72

Πολύ εύκολο έργο είχε το Μπαχρέιν κόντρα στην Ινδονησία αφού δεν απειλήθηκε καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησε άνετα με διαφορά 23 πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντεβόν Ντουέιν Τσισμ, με 20 πόντους σε 24:56 λεπτά συμμετοχής.

Σαουδική Αραβία-Ινδία 92-75

Η Σαουδική Αραβία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Ινδία αφού επικράτησε πολύ εύκολα με 92-75. Πρώτοι σκόρερ για τους τυπικά γηπεδούχους αναδείχθηκαν οι Κχαλίντ Μ Αμντέλ Γκαμπάρ και Μουσάμπ Ταρίκ Μ Καντί με 15 πόντους έκαστος.

ΌΜΙΛΟΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ:

Τυνησία-Καμερούν 70-83

Το Καμερούν ανέβασε ρυθμό στα μισά τις τελευταίας περιόδου και επέβαλλε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες που μέχρι τότε βρίσκονταν πολύ κοντά η μία στην άλλη και επικράτησε με 13 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Τζερεμάια Χιλ με 19 πόντους.

ΌΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Χιλή-Ουρουγουάη 78-70

Μπορεί η Ουρουγουάη να βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 68-70, 2:22 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ωστόσο, η Χιλή βγήκε νικήτρια αφού με σερί 10-0 κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της σκορ. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές βγήκαν οι Σεμπαστιάν Χερέρα και Φελίπε Χάασε, με 18 πόντους έκαστος.

Κολομβία-Παρθένες Νήσοι 97-74

Μπορεί οι Παρθένες Νήσοι να ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα αφού τελείωσαν την πρώτη περίοδο με σκορ 31-17, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ίδια στιγμή που δέχτηκαν 25 πόντους, κατάφεραν να βάλουν μόλις 5! Πρώτος σκόρερ για την Κολομβία αναδείχθηκε ο Χάιμε Ετσενίκε με 20 πόντους σε 25:27 λεπτά συμμετοχής.