23.4 C

Προ-προολυμπιακό Τουρνουά: Ισραήλ και Εσθονία πέρασαν, 3/3 η Τουρκία, δεύτερη ήττα της Νιγηρίας (vids)

Τα Pre-Qualifiers του Προολυμπιακού τουρνουά συνεχίζονται και για μία ακόμη ημέρα (15/8) συνολικά οκτώ αγώνες πρόσφεραν θέαμα και συγκινήσεις. Το Ισραήλ και η Εσθονία πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση ενώ η Νιγηρία έκανε δεύτερη συνεχόμενη ήττα εντός έδρας.

ΌΜΙΛΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ:

Τουρκία-Ουκρανία 85-72

Αν και η Ουκρανία βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι την δεύτερη περίοδο αλλά τελικά η οικοδέσποινα ήταν αυτή που πήρε την νίκη, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Αλπερέν Σενγκούν, ο οποίος σημείωσε 30 πόντους σε 33:52 λεπτά.

Βουλγαρία-Ισλανδία 76-93

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Ισλανδοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και πήραν μια σχετικά άνετη νίκη επί της Βουλγαρίας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Θορίρ Θορμπιάρναρσον με 17 πόντους σε 15:16 λεπτά παιχνιδιού.

ΌΜΙΛΟΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ-ΕΣΘΟΝΙΑΣ:

Ισραήλ-Εσθονία 65-67

Μπορεί το Ισραήλ να ηττήθηκε αλλά εξασφάλισε μία θέση στον ημιτελικό. Οι δύο χώρες έδωσαν μία πολύ δυνατή μάχη εντός του παρκέ και τελικά νικητές βγήκαν οι τυπικά γηπεδούχοι. Πρώτος σκόρερ για το Ισραήλ βγήκε ο Ρόμαν Σόρκιν με 18 πόντους σε 29:20 λεπτά.

Τσεχία-Βόρεια Μακεδονία 94-82

Η Τσεχία τα βρήκε δύσκολα στην αρχή κόντρα στην ομάδα των Βαλκανίων αλλά από το τέλος της δεύτερης περιόδου και έπειτα, δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και πήρε μια αρκετά εύκολη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκαν οι Βόιτσεκ Χρούμπαν και Τόμας Κίζλινκ, οι οποίοι σημείωσαν 18 πόντους ο καθένας.

ΌΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Ουρουγουάη-Κολομβία 80-65

Μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου, οι δύο χώρες βρίσκονταν η μία δίπλα στην άλλη στο σκορ, ωστόσο η Ουρουγουάη ανέβασε στροφές και πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Χοακίν Ροντρίγκες, με 19 πόντους σε 29:25 λεπτά παιχνιδιού.

Κούβα-Μπαχάμες 68-109

Οι Μπαχάμες έλεγχαν πλήρως τον αγώνα σε όλη του την διάρκεια όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ με διαφορά 41 πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Μπάντι Χίελντ με 24 πόντους σε 27:16 λεπτά συμμετοχής.

ΌΜΙΛΟΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ:

Νιγηρία-Μάλι 68-77

Το Μάλι, ανεβάζοντας ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ωθήσει την οικοδέσποινα του ομίλου στην δεύτερή συνεχόμενη ήττα της. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές βγήκαν οι Φουσεϊνί και Χασάν Ντράμε που έβαλαν από 14 πόντους.

Καμερούν-Γουινέα 104-74

Το Καμερούν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία στον σημερινό αγώνα κόντρα στην Γουινέα, φτάνοντας τελικά σε μία πολύ άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τζερεμία Χιλ, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους σε 27:13 λεπτά συμμετοχής.