24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Προ-προολυμπιακό Τουρνουά: Επιβλητική η Τουρκία, ντέρμπι για Σουηδία και Συρία (vids)

Η δεύτερη ημέρα των Pre-Qualifiers για το προολυμπιακό τουρνουά ολοκληρώθηκε. Στο σημερινό (13/8) πρόγραμμα, συνολικά 11 αγώνες πρόσφεραν πολύ θέαμα και συγκινήσεις, στην μάχη της διεκδίκησης μίας θέσης στο σκαλοπάτι πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

ΌΜΙΛΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ:

Ολλανδία-Σουηδία 89-91

Η Ολλανδία αν και βρέθηκε να χάνει με 10 περίπου πόντους λίγο πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται τελικά στην παράταση. Ακόμα και εκεί όμως ο αγώνας συνέχισε να είναι πολύ σκληρός με νικητές τους Σουηδούς που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μέλβιν Πάντζαρ με 28 πόντους σε 32:29 λεπτά.

Δείτε όλα τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Κροατία-Βέλγιο 86-55

Πολύ άνετη ήταν η επικράτηση της Κροατίας επί του Βελγίου αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγαλύτερη του double-score. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Μάριο Χεζόνια, ο οποίος σε 19:15 λεπτά κατάφερε να σημειώσει 22 πόντους.

Ισλανδία-Ουκρανία 69-82

Παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, η Ισλανδία δεν κατάφερε να μείνει κοντά στην Ουκρανία, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της διατηρώντας σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης μία σταθερή απόσταση 10 περίπου πόντων. Πρώτος σκόρερ της Ουκρανίας αναδείχθηκε ο Ολεξάντερ Κόβλιαρ με 23 πόντους σε 36:28 λεπτά.

Βουλγαρία-Τουρκία 66-104

Επιβλητική εμφάνιση από την οικοδέσποινα του ομίλου, η οποία δεν άφησε περιθώρια στην Βουλγαρία καθώς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν αναδείχθηκε ο Φουρκάν Κορκμάζ με 14 σε 17:50 λεπτά παιχνιδιού.

ΌΜΙΛΟΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ-ΕΣΤΟΝΙΑΣ

Πολωνία-Ουγγαρία 83-81

Αν και η Ουγγαρία βρέθηκε να προηγείται στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, η Πολωνία ήταν αυτή που πήρε μία πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη με την διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες στο τέλος του αγώνα, να είναι εντός ενός καλαθιού. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους βγήκε ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφκσι, ο οποίος σε 27:33 λεπτά κατάφερε να σημειώσει 22 πόντους.

Ισραήλ-Τσεχία 80-67

Αν και η Τσεχία για ένα μικρό διάστημα στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ, το Ισραήλ δεν αντιμετώπισε κάποια ιδιαίτερη δυσκολία και πήρε μία άνετη νίκη επί της Τσεχίας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Γιαμ Μαντάρ με 27 πόντους σε 35:10 λεπτά παιχνιδιού.

Πορτογαλία-Βοσνία 75-84

Η Βοσνία δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα με αποτέλεσμα να βρίσκεται για το μεγαλύτερο μέρος του πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε βελτιωμένο και με μία "έκρηξη" κοντά στο τέλος της αναμέτρησης γύρισε το παιχνίδι υπέρ της, ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για την χώρα των Βαλκανίων βγήκε ο Ντράζαν Μούσα με 21 πόντους σε 31:52 λεπτά συμμετοχής.

Εσθονία-Βόρεια Μακεδονία 83-59

Εύκολο ήταν το έργο της έτερης οικοδέσποινας του ομίλου, Εσθονίας, αφού από το πρώτο πεντάλεπτο κατάφεραν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να ελέγξουν το παιχνίδι χωρίς κάποια απειλή από τους φιλοξενούμενους. Πρώτος σε πόντους για τους νικητές βγήκε ο Κάσπαρ Τρεϊέρ με 14 σε 19:48 λεπτά.

ΌΜΙΛΟΣ ΣΥΡΊΑΣ

Καζακστάν-Μπαχρέιν 67-104

Το Καζακστάν έδειξε στην πρώτη περίοδο ότι ίσως μπορέσει να κοντράρει το Μπαχρέι, ωστόσο οι παίκτες της αραβικής χώρας ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδειξαν την ανωτερότητά τους εντός του παρκέ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Μουστάφα Ρασχέντ με 26 πόντους σε 26:15 λεπτά.

Ινδία-Ινδονησία 90-74

Οι τυπικά γηπεδούχοι απέκτησαν το προβάδισμα για πρώτη φορά στα μέσα της πρώτης περιόδου και το διατήρησαν με σχετική άνεση ως το τέλος, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα, δίχως να αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους. Πρώτος σκόρερ για την Ινδία βγήκε ο Αρβίντ Κουμάρ Μουτού Κρισνάρ με 13 πόντους σε 19:28 λεπτά.

Σαουδική Αραβία-Συρία 71-73

Η Συρία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφερε στο τέλος να βρει λύσεις στην επίθεση και πήρε μία δύσκολη νίκη στα τελευταία λεπτά, με την διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες να είναι εντός ενός καλαθιού. Πρώτος σκόρερ για την Συρία βγήκε ο Ναντίμ Ίσα με 23 πόντους σε 37:08 λεπτά.