21.3 C

Προ-προολυμπιακό Τουρνουά: Εντός έδρας ήττα για την Αργεντινή από τις Μπαχάμες, πέρασε το Μπαχρέιν (vids)

Η ανασκόπηση των αγώνων της Πέμπτης (17/8) των Pre-Qualifiers για το Προολυμπιακό τουρνουά. Η Αργεντινή υπέστη ήττα-έκπληξη μέσα στην έδρα της από τις Μπαχάμες, ενώ το Μπαχρέιν εξασφάλισε μία θέση στο Προολυμπιακό τουρνουά.

ΌΜΙΛΟΣ ΣΥΡΙΑΣ:

Ινδία-Μπαχρέιν 66-79

Με το 5/5 στον όμιλο, το Μπαχρέιν κατέκτησε την πρώτη θέση και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι τυπικά φιλοξενούμενη κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για το Μπαχρέιν αναδείχθηκε ο Μουζαμίλ Αμίρ Χαμούντα με 24 πόντους σε 31:05 λεπτά συμμετοχής.

Σαουδική Αραβία-Καζακστάν 79-66

Το Καζακστάν δεν κατάφερε να κοντράρει την Σαουδική Αραβία και έκανε με αυτόν τον τρόπο την τρίτη του ήττα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Μοχάμεντ Αλσουγαϊλέμ, ο οποίος σε 31:28 λεπτά αγώνα, κατάφερε να σημειώσει συνολικά 23 πόντους.

Ινδονησία-Συρία 84-78

Οι δύο χώρες πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο ισόπαλες. Η Ινδονησία όμως κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την οικοδέσποινα του ομίλου. Πρώτος σκόρε για τους νικητές βγήκε ο Μάρκες Τερέλ Μπόλντεν με 24 πόντους σε 35:13 λεπτά παιχνιδιού.

ΌΜΙΛΟΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ

Σενεγάλη-Μάλι 74-71

Το Μάλι βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα αλλά τελικά δεν κατάφερε να κρατηθεί στην πρωτιά αφού η Σενεγάλη ολοκλήρωσε την ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γιουσού Εντογιέ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους σε 22:22 λεπτά παιχνιδιού.

ΌΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Μπαχάμες-Αργεντινή 101-89

Μία πολύ μεγάλη νίκη κατάφερε να σημειώσει η εθνική ομάδα από τις Μπαχάμες επί της Αργεντινής. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο χώρες βρίσκονταν κοντά η μία στην άλλη. Τελικά όμως, οι Μπαχάμες κατάφεραν να αποκτήσουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη, μέσα στην Αργεντινή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Έρικ Γκόρντον που έβαλε 24 πόντους σε 32:36 λεπτά συμμετοχής.

Χιλή-Κολομβία 77-65

Η Χιλή ανέβασε ρυθμό στα μισά της τρίτης περιόδου και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αφήνοντας την Κολομβία πίσω με διαφορά ασφαλείας που δεν κατάφερε να απειλήσει μέχρι και το τέλος του αγώνα. Πρώτος σκόρερ από τους νικητές βγήκε ο Νίκολας Καρβάτσο με 17 πόντους σε 30:50 λεπτά συμμετοχής.