25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Πουέρτο Ρίκο – Σερβία 66-107: Έκαναν… πλάκα οι «όρλοβι» και σεφτέ με κατοστάρα

Η Σερβία μετά τη συντριβή στην πρεμιέρα από τις ΗΠΑ, ήθελε να ξεσπάσει στο Πουέρτο Ρίκο και το έκανε, διαλύοντάς το με 107-66, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Ολυμπιακού Τουρνουά του Παρισιού.

Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέτυχε την πρώτη του νίκη στα γκρουπ και πλέον θα παίξει στην τελευταία αγωνιστική με το Νότιο Σουδάν ψάχνοντας ένα δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα που θα τους δώσει τη δεύτερη θέση και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Από την άλλη οι απογοητευτικοί «μανίφικος» γνώρισαν μία δεύτερη σερί ήττα που τους πικραίνει και στην ουσία τους αφήνει οριστικά τέταρτους στον όμιλο, καθώς στην τρίτη αγωνιστική θα πρέπει να νικήσουν τις ΗΠΑ, γεγονός που φαντάζει ανέφικτο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα από τα πρώτα λεπτά η Σερβία έδειξε την πρόθεσή της για να πάρει το προβάδισμα και να κάνει πιο εύκολο το έργο της, δίχως να επιτρέψει στους αντιπάλους της να πιστέψουν σε κάτι καλό. Οι «όρλοβι» το έκαναν και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 24-12 υπέρ τους.

Τίποτα δεν άλλαξε και στη δεύτερη περίοδο, παρά το γεγονός ότι με την έναρξή της οι τυπικοί γηπεδούχοι μείωσαν σε 26-18. Ωστόσο δεν υπήρχε κάποια περισσότερη πίεση και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 52-35 κι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Πράγματι αυτό ίσχυε και στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνέχισε να κυριαρχεί αυξάνοντας διαρκώς τη διαφορά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Πιερ Μορουά» έγραφε 79-51 και το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν η τελική διαφορά.

Η Σερβία δεν έδειξε καμία διάθεση να πατήσει... φρένο και μάλιστα ξεπέρασε τους 100 πόντους, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους «όρλοβι» με 107-66.

Και οι δώδεκα παίκτες των Σέρβων σκόραραν, με τον Φίλιπ Πετρούσεφ να είναι ο κορυφαίος με 15.

Από το «ναυάγιο» των ηττημένων, ο Ορτίθ διασώθηκε με 19 πόντους.