25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Πουέρτο Ρίκο-ΗΠΑ 83-104 : Εμφατική νίκη με κορυφαίο τον Έντουαρντς και τώρα… Βραζιλία (pics+vids)

Οι ΗΠΑ ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων, νικώντας με 104-83 το Πουέρτο Ρίκο και τερματίζοντας στην πρώτη θέση και παίρνοντας την πρόκριση για τους "8".

Οι Αμερικανοί θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Βραζιλιάνους, με φόντο τα ημιτελικά και φυσικά με τον απόλυτο στόχο να είναι το χρυσό μετάλλιο.

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 4 πήρε προβάδισμα έξι πόντων(12-6), με τον Ζοσέ Αλβαράδο να έχει τους μισούς πόντους της ομάδας. Παρότι οι ΗΠΑ ισορρόπησαν το παιχνίδι(17-17), η ομάδα από την Καραϊβική ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 30-25.

Ο ενθουσιασμός του Πουέρτο Ρίκο, υπέκυψε στο ταλέντο και στην πληρότητα των Αμερικανών οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 19 πόντων(45-64) έχοντας 27 πόντους από παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με τις ΗΠΑ να πετυχαίνουν μία εντυπωσιακή νίκη και να κλείνουν εμφατικά τη φάση των ομίλων με τρία θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 29-25,16-39,14-23,24-17

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 26 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά 18 πόντους είχε ο Ζοσέ Αλβαράδο.

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Η κατάταξη στο Group C αυτή τη στιγμή:

1. ΗΠΑ 3-0
  2. Σερβία 1-1
  3. Νότιο Σουδάν 1-1
  4. Πουέρτο Ρίκο 0-3

♦Το τελευταίο παιχνίδι του ομίλου διεξάγεται σήμερα (3/8,22:00) με την Σερβία να αντιμετωπίζει το Νότιο Σουδάν, με τον νικητή του παιχνιδιού να παίρνει τη δεύτερη θέση.

♦Το Νότιο Σουδάν θέλει νίκη ή ήττα με λιγότερους από τρεις πόντους, ενώ η Σερβία να μην χάσει με 24 ή περισσότερους πόντους. Στα σενάρια αυτά η πρόκριση πηγαίνει στην Εθνική Ελλάδας, ως δεύτερη καλύτερη τρίτη.