23.4 C

Πολωνία-Τσεχία 99-84: Ο Πονίτκα έβαλε δύσκολα στους οικοδεσπότες (pics,vids)

Ο σχεδόν... άχαστος Ματέους Πονίτκα (26 πόντοι, 9 ασίστ), έχοντας για συμπαραστάτη του τον Έι Τζέι Σλότερ (23 πόντοι 5/11 τριπ.), έδωσε την πολύτιμη νίκη απέναντι στην Τσεχία, με 99-84 για την πρώτη αγωνιστική του 4ου ομίλου. Οι Πολωνοί έκαναν ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά αποτέλεσε τη βάση ώστε να επέλθει το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ κακή η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων, ενώ οι Πολωνοί  υπερίσχυσαν και στα ριμπάουντ. Αγωνίστηκε ο Τόμας Σατοράνσκι που ήταν σκιά του εαυτού του επιθετικά, καθώς έμεινε άποντος με μόνο 6 τελικές πάσες. Οι Πολωνοί αντιμετωπίζουν τους Φινλανδούς τη 2η αγωνιστική (αύριο, 3/9), ενώ η Τσεχία την Σερβία.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα της Πολωνίας οι Τσέχοι κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά από το -11, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, με το ισόπαλο 46-46. Ήδη οι γηπεδούχοι είχαν δείξει τα ευάλωτα σημεία τους στην άμυνα με τους Πονιτκα και Σλότερ να κάνουν ουσιαστικά ότι θέλουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των Τσέχων δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα. Έφτασαν αργά αλλά σταθερά στο +6 που ήταν και η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον Γιαν Βέσελι να παίρνει τη «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα. Μείωσαν στους τρεις πόντους (79-76) στο (35'), όμως κάπου εκεί παρέδωσαν τα "όπλα".

Η Τσεχία δεν μπορούσε με τίποτα να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα των Σλότερ και Πονίτκα. Με αυτούς προτεστάντες, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 19-8, στο τέλος της αναμέτρησης και πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα που τους δίνει καλές πιθανότητες πρόκρισης.