33.7 C
Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024

Πολωνία-Φινλανδία 88-89: Το χέρι του… Μάντσεν έστειλε τους Φινλανδούς στα ημιτελικά (vids)

Με μια ασύλληπτη εμφάνιση του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν, στην 4η περίοδο, η Φινλανδία έκανε μια απίθανη ανατροπή σε μια μέρα που έδειχνε τίποτα να μην της πηγαίνει καλά. Οι Φινλανδοί έπαιξαν... ένα δεκάλεπτο και κατάφεραν να επιστρέψουν από το -14, παίρνοντας τη νίκη με 89-88, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στα προολυμπιακά τουρνουά. Έτσι, η ομάδα του Λέσσι Τουόβι πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Προολυμπιακού στη Βαλένθια, εκεί όπου θα βρει αντίπαλό της την αήττητη έως τώρα Ισπανία!

Η Πολωνία, που βρέθηκε σε καλή μέρα πίσω από τα 6μ75 (12/22), είχε από νωρίς το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να βρίσκει την ευκαιρία να ξεφύγει σε διψήφια πλαίσια στο 1ο ημίχρονο (47-38). Στην 3η περίοδο, όμως, μέσω της εξαιρετικής της άμυνας βρήκε τον τρόπο να βρεθεί στο +15 (59-44), με την «αγέλη λύκων» να μειώνει τη διαφορά για ένα μικρό διάστημα, αλλά τους Πολωνούς και πάλι να έχουν τρόπο να απομακρυνθούν στο φινάλε του δεκαλέπτου (71-60).

Η Πολωνία ξεκίνησε εξίσου καλά την 4η περίοδο, προηγήθηκε με 76-62, αλλά εκείνη ήταν η στιγμή τού Αλεξάντερ Μάντσεν. Ο σέντερ των Φινλανδών με ένα απίστευτο κρεσέντο «εξαφάνισε» τη διψήφια διαφορά των τυπικά γηπεδούχων και πλησίασε... μόνος το σκορ των αντιπάλων του στο 80-78, με κάτι παραπάνω από 5 λεπτά να απομένουν.

Το προβάδισμα παρέμεινε σε πολωνικά χέρια μέχρι το τελευταίο 1:30', εκεί όπου ένα τρίποντο του Έντον Μαξούνι έβαλε μπροστά τους «μπλε» με 86-87. Άμεση ήταν η απάντηση, με τον Αλεξάντερ Ντζιέβα να βάζει ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του (88-87, 39'), με τον Μάντσεν να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών στα 18.3" (έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε και κέρδισε φάουλ), κάνοντας το 88-89. «Έπεσαν κορμιά» στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Ιγκόρ Μίλισιτς, αφού ο Έι Τζέι Σλότερ αστόχησε σε... εύκολο γι' αυτόν δίποντο, με τον Πονίτκα να βγαίνει κερδισμένος απ' τις πολλές «μάχες» για το ριμπάουντ, αλλά να μη μπορεί να πετύχει το lay-up, μένοντας το 89-88 υπέρ των Φινλανδών μέχρι και τη λήξη.

Για τους Πολωνούς, ο Έι Τζέι Σλότερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, με τον Σόχαν να έχει 20 (8 ριμπάουντ) και τον Πονίτκα 17 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Στους 3 πόντους έμεινε ο Μίχαλακ του ΠΑΟΚ, ενώ ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Μπαλτσερόφσκι, σκόραρε μόλις 1 πόντο σε 20:03' συμμετοχής (τραυματίστηκε στην 1η περίοδο, αλλά συνέχισε). Για τους θριαμβευτές, μπορεί να ήταν πρώτος σκόρερ ο Γιάντουνεν με 20 πόντους, ωστόσο την παράσταση «έκλεψε» ο Αλεξάντερ Μάντσεν, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (6/6 σουτ), έχοντας τους 15 από αυτούς στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς και τις βολές της νίκης!