16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πολωνία: Εύκολα τη Βόρεια Μακεδονία, δεν «κουράστηκε» ο Μπαλτσερόφσκι (Pics)

Η Πολωνία νίκησε πολύ εύκολα σε δεύτερο συνεχόμενο φιλικό την Βόρεια Μακεδονία με σκορ 84-52 το μεσημέρι της Κυριακής (6/8).

Οι Πολωνοί μπορεί να μην συμμετέχουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο αλλά προπονούνται για τους αγώνες που θα δώσουν από τις 13 Αυγούστου για την πρόκρισή τους στο Προ Ολυμπιακό τουρνουά το οποίο θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2024.

Η Πολωνία αντιμετώπισε για δεύτερη φορά την Βόρεια Μακεδονία. Στο προηγούμενο παιχνίδι είχαν νικήσει με 97-81 και το εκαναν εκ νέου έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά από αυτό, η ομάδα του Ίγκορ Μίλιτσιτς, έφτασε σε άνετη επικράτηση.

Οι Μιχάλ Μίχαλακ και Μιχάλ Σοκολόφσκι, ήταν ''ορεξάτοι''. Συνολικά πέτυχαν 21 πόντους πριν το ημίχρονο, ενώ ο Γιακούμπ Νίζιολ, έκανε καλή εμφάνιση ερχόμενος από τον πάγκο με 8 πόντους.

Μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού, οι Πολωνοί οδηγούσαν με 49-26, και στις επόμενες περιόδους αυξήσανε μόνο το προβάδισμα τους. Τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο, το προπονητικό επιτελείο της Πολωνίας επιλέγει να παίξει με εκτενές rotation 14 παικτών. Κάθε ένας  από αυτούς έπαιξε τουλάχιστον 7.5 λεπτά.

Ο Μπαλτσερόφσκι του Παναθηναϊκού έπαιξε μόλις 10 λεπτά και έβαλε 7 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Αμέσως μετά, η Πολωνία ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη για να δώσει δύο φιλικά με την Τουρκία του Εργκίν Αταμάν στις 8 και 9 Αυγούστου.

Οι Πολωνοί Θα προετοιμαστούν για την τελευταία φάση των προκριματικών που ο νικητής του ομίλου Πολωνία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ουγγαρία και Πορτογαλία θα προκριθεί στο Προ Ολυμπιακό τουρνουά.

Τα παιχνίδια ξεκινούν για την πρόκριση στις 13 Αυγούστου στη Γλιβίτσε της Πολωνίας και ως γηπεδούχοι θέλουν όσο τίποτε άλλο την πρόκριση για να μείνει ζωντανό το όνειρο των Ολυμπιακών αγώνων.

Πολωνία: Μιχαλάκ 14, Νίζιολ 12, Σοκολόφσκι 10, Μπαλτσερόφσκι 7, Μίλιτσιτς 7, Ζολνίερεβιτς, Γροσέλλε 6, Βόιτσικ 6, Ζισκόφσκι 6, Γκάρμπατς 3, Πονίτκα 3, Πλούτα 3

Βόρεια Μακεδονία: Ρόμπεφ 8, Σορτς 8, Γκγιουρόσκι 8, Μποσαλέβσκι 6, Αντονόβσκι 4, Μασλίνκο 4, Μαγκντέβσκι 3, Μιλοβάνοβιτς 3, Μλαντενόφσκι 3, Στογιανόφσκι 3, Σίμιτς 2, Ντιμιτρίεβιτς