26.1 C
Κυριακή, 23 Ιουνίου, 2024

Περιστέρι-Προμηθέας 92-94: «Ομηρική» επικράτηση με «συγκλονιστικό» Χέιλ (Pics+Vids)

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Περιστερίου στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου με σκορ 94-92, σε παιχνίδι με το οποίο οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Basket League. Οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν μία εντυπωσιακή νίκη στη παράταση, τερματίζοντας στη 4η θέση, με το Περιστέρι να έχει κατακτήσει ήδη την 3η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με «το μαχαίρι στα δόντια» και επέβαλαν γρήγορα τον ρυθμό τους , ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων. (35-20). Για τους Πατρινούς «εκρηκτικό ξεκίνημα» έκανε ο Χάιμε Ετσενίκε ο οποίος στο πρώτο δεκάλεπτο πρόλαβε να πετύχει 10 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να επιστρέψει από το -17 (20-37). Με πρωτεργάτες τους Λοβ και Ράγκλαντ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη «έτρεξε» ένα δικό της εντυπωσιακό επιμέρους 14-0 το οποίο ροκάνισε την διαφορά στους μόλις 3 πόντους (34-37). Με το σκορ πλέον ισόπαλο (43-43), ο Προμηθέας πάτησε εκ νέου γκάζι και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 8 πόντων (51-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο πρυτάνευσε μπασκετική λογική και οι δύο μονομάχοι άρχισαν να παίζουν πιο συγκρατημένα και με έμφαση στην άμυνα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με μεγαλύτερη φαντασία στο παρκέ κατάφεραν εκ νέου να αποσπαστούν με διψήφια διαφορά (66-53), ελέγχοντας ξανά τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δόθηκαν «ομηρικές μάχες» στο ''Ανδρέας Παπανδρέου''. Το Περιστέρι επέστρεψε για ακόμα μία φορά στην διεκδίκηση του αγώνα και με ένα «ξέφρενο» επιμέρους 20-6 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα 4:30 λεπτά πριν τη λήξη(73-72). Στις κατοχές που ακολούθησαν ,το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν ''μεγάλα'' σουτ.

Με 72 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Μπράις Χάμιλτον του Προμηθέα ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στους Πατρινούς (78-76). Ο Τζο Ράγκλαντ απάντησε με σουτ μέσης απόστασης και ισοφάρισε σε 78-78, με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Στην επόμενη κατοχή, ο Χάντερ Χέιλ κέρδισε δικαίωμα για δύο βολές στις οποίες ήταν εύστοχος, με το σκορ να διαμορφώνεται 80-78 και τα 24 δευτερόλεπτα που απομένουν για το τέλος να ανήκουν στους Περιστεριώτες. Ο Τζο Ράγκλαντ με τρίποντη βόμβα έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού το Περιστέρι, με τον Προμηθέα να βρίσκεται πίσω έναν πόντο, 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε(81-80). Αφού ακολούθησαν 3 χαμένες βολές και μία εύστοχη για το Περιστέρι, ο Χάιμε Ετσενίκε με καλάθι εξ επαφής στη λήξη ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Με καλάθι και φάουλ ο Χάντερ Χέιλ έδωσε ανάσα 3 πόντων στην ομάδα του(91-88), με 72 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της παράτασης. Μετά από άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, ο Χέιλ ήταν ξανά εύστοχος, δίνοντας «αέρα» 5 πόντων στον Προμηθέα.

Στην επόμενη κατοχή ο Ράγκλαντ πέτυχε εκ νέου τρίποντο, φτάνοντας τους 30 προσωπικούς πόντους, με το Περιστέρι να βρίσκεται στο -2 και τον Προμηθέα να έχει την κατοχή με 23 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Μετά από συνεχόμενες βολές, ο Λεωνίδας Κασελάκης βρέθηκε με τη μπάλα στα χέρια έξω από τη γραμμή του τριπόντου, εκτέλεσε, όμως ήταν άστοχος και έτσι ο Προμηθέας έφυγε με ένα «ομηρικό» διπλό από το ''Ανδρέας Παπανδρέου'' με σκορ 94-92.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Προμηθέα ήταν ο ο Χάντερ Χέιλ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Τζο Ράγκλαντ που πέτυχε 30 πόντους.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Προμηθέα, καθώς οι Πατρινοί στη πρώτη περίοδο πέτυχαν 35 πόντους, δεχόμενοι 20.

Οι δύο ομάδες ήταν συγκλονιστικά κοντά σε όλες τις επιμέρους στατιστικές ενδεικτικό του πόσο ανταγωνιστικού ήταν το παιχνίδι. Οι βολές όμως έπαιξαν καθοριστικό ρόλο καθώς το Περιστέρι είχε 11/17(64%) και ο Προμηθέας 20/24(83%) αντίστοιχα.

Για τον πρώτο γύρο των playoffs, το Περιστέρι υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ ο Προμηθέας φιλοξενεί τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 20-35/43-51/57-68/82-82(κδ)/92-94