22.2 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 85-77: Ο Ντένμον… νίκησε τον Φράνκε και ιδανική πρεμιέρα Σπανούλη (pics+vids)

Μετά από μεγάλο ντέρμπι, το Περιστέρι νίκησε 85-77 τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Basket League.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Μάρκους Ντένμον ο οποίος την έβγαλε από τη δύσκολη θέση, ενώ για τους ηττημένους εξαιρετικός ήταν ο Φράνκε με τον Χαντς να σκοράρει κυρίως στο πρώτο μέρος.

Οι δύο ομάδες ήταν φανερό ότι έψαχναν τα πατήματά τους στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν απέδωσαν το μπάσκετ που μπορούν με βάση τις δυνατότητές τους. Οι γηπεδούχοι πάντως έπαιξαν καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας κάποιες λύσεις στην επίθεση κατόρθωσαν να προηγηθούν με 19-13 στο φινάλε του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης, με τον Τζούστον να έχει φτάσει ήδη σε δύο θεαματικά καρφώματα.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες είχαν βρει τον ρυθμό τους επιθετικά κι έφταναν με σχετική άνεση στο αντίπαλο καλάθι, με τις άμυνες να μην κάνουν καθόλου καλή δουλειά.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν να ξεφύγουν και πλησίασαν σε διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν και να μειώνουν σε 44-42 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης, οι Περιστεριώτες θέλησαν να ξεφύγουν και με τρίποντο του Ντένμον βρέθηκαν στο +8 (52-44). όμως το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε 52-51 στο 26', με τον Σπανούλη να γίνεται έξαλλος με τους παίκτες του. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της οδού Κένεντι έγραφε 59-60 κι όλα έδειχναν... ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Το άγχος έμοιαζε να... πνίγει τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, και στο 35' το σκορ ήταν 66-67, με τα καλάθια να σημειώνονται εκατέρωθεν με το... σταγονόμετρο. Στο 37' έπεσαν κάποια αντικείμενα από τους οπαδούς των γηπεδούχων στη γραμματεία και υπήρξε μικρή διακοπή.

Στο φινάλε ο Μάρκους Ντένμον βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και στην ουσία... κέρδισε τον Φράνκε στην προσωπική τους κόντρα, με το τελικό 85-77 να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο ΚΟΜΒΙΚΟΣ: Ο Μάρκους Ντένμον αποδείχθηκε κομβικός στην έκβαση της αναμέτρησης και ήταν ο άνθρωπος ο οποίος χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μίρο Μπίλαν των 18 πόντων, όμως ο πρώτος ήταν εκείνος που «μίλησε» στα κρίσιμα. Για τους ηττημένους ο Φράνκε ηγήθηκε με 23 πόντους, ενώ ο Χαντς πέτυχε 24, οι περισσότεροι εκ των οποίων όμως στο πρώτο ημίχρονο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα εξαιρετικά ισορροπημένο παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες «κονταροχτυπήθηκαν» στα ίσα μέχρι το τέλος, το Περιστέρι βρήκε οκτώ περισσότερους πόντους μέσα από τη ρακέτα (40-32) και σε συνδυασμό με τους πόντους σε αιφνιδιασμό (18-12), έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του...