22.8 C

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 78-63: “Ασφυξία” στο δεύτερο ημίχρονο

Περιστέρι και ΠΑΟΚ είχαν την ευκαιρία για ένα δυνατό τεστ το μεσημέρι του Σαββάτου, με τους γηπεδούχους του Βασίλη Σπανούλη να επικρατούν με 78-63. Για τον ΠΑΟΚ δεν έπαιξαν οι Σχίζας και Μαργαρίτης, για το Περιστέρι απουσίασε ο Τόμπσον.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (23-25 στο 10’), στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +7 (32-39 στο 15’), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Τζέιλεν Χαντς έδωσαν στο Περιστέρι bwin τη δυνατότητα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας τοο προβάδισμα (46-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη (δέχθηκαν μόλις 20 πόντους σε 20 λεπτά) επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να ξεφύγουν στο σκορ (57-49 στο 28’ και 65-51 στο 32’) και να φτάσουν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1 τριπ.), Ζούγρης 4, Κασελάκης 12, Χουγκάζ 9 (1 τριπ.), Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5 (1 τριπ.), Χαντς 15, Μήτρου-Λονγκ 2, Πουλιανίτης 2, Ντάνγκουμπιτς 5 (1 τριπ.), Ξανθόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν 8 (1 τριπ.), Γκίλμορ 8, ΜακΝίς 8, Χάρισον 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Μπελιάουσκας 8 (2 τριπ.).