22.3 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 77-64: Ντένμον και άμυνα έδωσαν την πρόκριση (pics+vids)

Σε έναν αγώνα όπου οι άμυνες κυριάρχησαν, κάτι που είναι φανερό και από το αποτέλεσμα, το Περιστέρι με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ντένμον κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 77-64 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Final 8.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άφησε πίσω της, την πρόσφατη ήττα από την Καρδίτσα για την Basket League, κατάφερε να κάνει το 3/3 απέναντι στον «Δικέφαλο του Βορρά» και να προκριθεί στα ημιτελικά του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Στον Αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και αυτό διαπιστώνεται από το σκορ (3-2) στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά από την πλευρά του ΠΑΟΚ με τρία εύστοχα τρίποντα. Το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις με 4 πόντους και 1/12 στα σουτ εντός πεδιάς. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με ένα ξέσπασμα του Δημήτρη Μωραΐτη στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-15.

Στην δεύτερη περίοδο η αναμέτρηση είχε το ίδιο σκηνικό, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και τις άμυνες να κυριαρχούν. Το Περιστέρι κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-29. Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός από το τρίποντο με 6/15 αλλά δεν μπορούσε να καταφέρει να βρει σκορ από κοντά με 5/16 δίποντα. Η διαφορά είχε δημιουργηθεί όμως από τα λάθη του «Δικέφαλου του Βορρά» που είχε υποπέσει σε 10 στα 20 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρκους Ντένμον πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μωραΐτη και το Περιστέρι ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους, την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή. Για τον ΠΑΟΚ, ο Ράιλι συνέχισε να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια φτάνοντας στους 15 με 5/7 τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά για το Περιστέρι (53-43).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να κρατήσει χωρίς μεγάλη δυσκολία την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και στο τέλος της αναμέτρησης δεν αγχώθηκε για το αν θα βρεθεί στα ημιτελικά.

Τελικό Σκορ: 77-64

MVP: Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με 23 πόντους (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο ΠΑΟΚ υπέπεσε στα διπλάσια λάθη (16) σε σχέση με το Περιστέρι (8), με αποτέλεσμα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μην χάσει το προβάδισμα έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο.