22.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 72-80: Κρούζερ και Χέντερσον “εκτέλεσαν” τους γηπεδούχους (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το Περιστέρι για την πρεμιέρα της Basket League και με "όπλο" του το εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (50%) αλλά και τους Ρόκι Κρούζερ και Σέντρικ Χέντερσον Τζούνιορ έφτασε σε ένα τεράστιο διπλό με 80-72.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι και τις αρχές του τέταρτου ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Αν και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (55-72) 8 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και μείωσε μέχρι και τους 3 (70-73). Στο τέλος, ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ψύχραιμος και κατάφερε να φύγει με μια σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ρόκι Κρούζερ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Σέντρικ Χέντερσον Τζούνιορ.

Από την άλλη πλευρά, για τους γηπεδούχους εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σι Τζέι Χάρις με 20 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του.