17.4 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 68-67: Επιβίωσε στο θρίλερ με… υπογραφή Μωραΐτη! (pics+vid)

Επιβίωσε στο θρίλερ με "διπλό" και καθοριστικό Μωραΐτη το Περιστέρι! Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς βρέθηκε προηγούμενη και με διψήφιες διαφορές μπροστά στο σκορ, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς το οποίο έγινε... θρίλερ με την ομάδα του Περιστερίου να είναι εκείνη που χαμογελάει τελικώς με 68-67.

Δυνατά ξεκίνησε το Περιστέρι την αναμέτρηση στέλνοντας νωρίς με δύο τρίποντα τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ στους έξι πόντους (8-2). Οι "ασπρόμαυροι" εν συνεχεία βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 11-0 προσπέρασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με  10-15. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Ένα σερί 8-2 στην δεύτερη περίοδο έβαλε ξανά τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (26-23). Με μπροστάρη τον Χρήστο Σαλούστρο το Περιστέρι έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 που έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 14 (41-27), πριν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ευστοχήσει σε ένα μακρινό buzzer-beater και μειώσει στους 11 πριν οι δύο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα (41-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης και κράτησε σε απόσταση τον ΠΑΟΚ καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου, κλείνοντας το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (57-47).

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε σφυγμό και με ένα γρήγορο σερί 14-0, όχι απλά επέστρεψε αλλά πέρασε και μπροστά με 61-57! Το μομέντουμ πλέον ήταν ξεκάθαρα υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ωστόσο η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Ο Μωραΐτης ήταν εκείνος που έκρινε τελικώς το ματς και με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 68-67.

"ΔΙΠΛΟΣ" ΚΑΙ... ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Δημήτρης Μωραΐτης έκανε μία μεγάλη συνολικά εμφάνιση πετυχαίνοντας double-double με 12 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ήταν και εκείνος που έκρινε το ματς με την εύστοχη βολή του και έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.