17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 64-49: Με οδηγό την άμυνα (pics+vids)

Στον μικρό τελικό του Super Cup, το Περιστέρι επικράτησε επί του ΠΑΟΚ με σκορ 64-49, με βασικό όπλο την άμυνα αλλά και τον Νίκο Χουγκάζ ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει μπει καλύτερα στον αγώνα και έφτασε να προηγείται με 4-0 ωστόσο με ένα σερί 5 πόντων από τον Χουγκάζ, το Περιστέρι άρχισε να παίρνει σιγά σιγά το πάνω χέρι στον ρυθμό της αναμέτρησης και με όπλο την δυνατή άμυνα κατάφερε να πάρει την πρώτη περίοδο με 20-14.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας ανεβάσει την πίεση στην άμυνα κράτησε χαμηλά το Περιστέρι. Έχοντας όμως συμπληρώσει από τα μισά της περιόδου τα ομαδικά του φάουλ αναγκάστηκε να ρίξει ρυθμό. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και με βασικό γρανάζι τον Χουγκάζ ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 41-26.

Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Το Περιστέρι συνέχισε την καλή αμυντική λειτουργία με τον ΠΑΟΚ παρά τις όποιες προσπάθειές του να μην μπορεί να φτάσει σε σημείο όπου θα μπορούσε να απειλήσει την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Το Περιστέρι επικράτησε με 64-49 με πρώτο σκόρερ τον Νίκο Χουγκάζ ο οποίος σημείωσε 22 πόντους σε 28:14 λεπτά συμμετοχής.