17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 96-89: «Καθάρισε» την 3η θέση με πρωταγωνιστή Ντένμον (pics+vids)

Το Περιστέρι ήθελε μόνο νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική της Basket League, για να μην κοιτάει τα υπόλοιπα αποτελέσματα ώστε να βρεθεί στην 3η θέση και αυτό έκανε, αφού επικράτησε στην έδρα του με 96-89.

Έτσι, ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με 14-8 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν στην 2η θέση με 16-6.

Ο Μάρκους Ντένμον πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους 3 πόντους (12-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-15 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό κυρίως με τον Αρτούρας Γκουντάιτις, αφού εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Μίρο Μπίλαν εκείνη την χρονική στιγμή, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (23-26). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη και τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (42-39). Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πάρις Λι με τέσσερα τρίποντα πήρε την σκυτάλη από τον Γκουντάιτις και κράτησε κοντά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (53-51). Από αυτή την στιγμή και μετά οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 65-62.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι κατάφερε με εκπληκτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση να ξεφύγει με 10 πόντους (75-65). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά αυτή με το τελικό σκορ να είναι 96-89, εξασφαλίζοντας έτσι την 3η θέση της κανονικής περιόδου.

MVP: Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα των Αριθμών: Τα τρίποντα για το Περιστέρι αποδείχθηκαν το δυνατό του σημείο στην αναμέτρηση με 9/21 (42%).