17.7 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 75-84: «Πράσινη» νίκη, άφησαν και οι δύο υποσχέσεις (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στον τελικό του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» το Περιστέρι με 84-75, όμως αμφότερες οι ομάδες άφησαν υποσχέσεις για τη νέα σεζόν.

Οι δύο ομάδες πήγαν αήττητες στην αναμέτρηση, καθώς το «τριφύλλι» είχε νικήσει την Κλουζ Ναπόκα από τη Ρουμανία και οι διοργανωτές την ΑΕΚ. Μετά από μεγάλη «μάχη» που αρκετές φορές θύμισε επίσημο ματς, οι «πράσινοι» επικράτησαν κι άφησαν υποσχέσεις, όπως υποσχέσεις άφησαν και οι γηπεδούχοι.

Αυτό ήταν και το ανεπίσημο ντεμπούτο του Εργκίν Αταμάν εντός ελληνικών συνόρων, καθώς δεν είχε κοουτσάρει στο παιχνίδι με την Κλουζ, λόγω του προσωπικού προβλήματος που τον είχε υποχρεώσει να επιστρέψει στην Τουρκία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» δεν είχαν στη σύνθεσή τους έξι παίκτες. Τους διεθνείς Μωραΐτη, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ, τον τραυματία Μήτογλου και τον Κώστα Αντετοκούνμπο ο οποίος προφυλάχθηκε. Απουσία είχαν πάντως και οι Περιστεριώτες, καθώς έλειπε ο σέντερ Τρέβορ Τόμπσον.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση για άμυνα, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος σε αυτό το γρήγορο παιχνίδι και να ξεφύγει εύκολα στο σκορ, με το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με 31-18 υπέρ των «πράσινων».

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Περιστεριώτες να ανεβάζουν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και σιγά-σιγά άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Χαντς και τον Ρένφρο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλησίασε πολύ και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 44-48.

Από μικρά σερί «σημαδεύτηκε» το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι όχι μόνο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά προηγήθηκαν κιόλας με 55-51. Η απάντηση του συνόλου του Εργκίν Αταμάν ήταν άμεση και με δικό του σερί προηγήθηκε 61-55 στο 27'. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού έγραφε 64-63 κι όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν πολύ, σαν να επρόκειτο για επίσημο και όχι για φιλικό παιχνίδι. Στις λεπτομέρειες όμως ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε καλύτερος και πήρε τη νίκη με 84-75 τερματίζοντας στην πρώτη θέση του φιλικού τουρνουά.