22.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 73-58: Γερή «σφαλιάρα» και ισοφάριση (pics+vids)

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο από τον Παναθηναϊκό και τον νίκησε εύκολα με 73-58, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο μετά τον διασυρμό (101-57) στο πρώτο ματς, την ώρα που το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη έμοιαζε να έχει επαναπαυτεί στην άνετη νίκη στο ξεκίνημα της σειράς και προσγειώθηκε απότομα.

Το τρίτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Τρίτη (23/5, 19.15) στο ΟΑΚΑ, με την πρόκριση στους τελικούς να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους και τραγικό για τους φιλοξενούμενους, με το σκορ να γίνεται στο δίλεπτο 6-0 και τους «πράσινους» να αδυνατούν ακόμα και να σουτάρουν, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Σιγά-σιγά πάντως το «τριφύλλι» έγινε πιο ανταγωνιστικό και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-17, με τις δύο ομάδες πάντως να μην προσφέρουν καλό θέαμα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν ξανά τον πρώτο λόγο και να πρωταγωνιστούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το μπάσκετ που παιζόταν ήταν επιεικώς μέτριο και είναι χαρακτηριστικό ότι στο 18' ο Μπίλαν σκόραρε μέσα από τη ρακέτα για το 27-23, με τους δύο αντιπάλους να είναι υπερβολικά άστοχοι. Τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε προηγούμενο το σύνολο του κόουτς Σπανούλη με 33-29.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού αποδείχθηκε ότι ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Το Περιστέρι μπήκε δυνατά μετά την ανάπαυλα κι εκτόξευσε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (44-32, 23'). Όχι μόνο δεν αντέδρασε η ομάδα του κόουτς Σερέλη αλλά συνέχισε να παραπαίει σε άμυνα κι επίθεση, επιτρέποντας στους Περιστεριώτες να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της οδού Κένεντι έγραφε 61-46 και υπήρχε πια ξεκάθαρο φαβορί.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να προσπαθούν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Με μπροστάρη τον Πονίτκα μείωσαν σε 61-55, όμως στη συνέχεια ήταν ξανά κάκιστοι, οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν κι έφτασαν στη νίκη με 73-58.

ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟΙ: Το Περιστέρι έφτασε στη νίκη έχοντας σε σπουδαία μέρα τρεις παίκτες. Ο Μπίλαν κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με double double 14 πόντων και 10 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους πέτυχε και ο Ντένμον, με τον Φρανσίσκο να προσθέτει 12. Για τον τραγικό Παναθηναϊκό διασώθηκε ο Πονίτκα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και το σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στους περισσότερους τομείς, ενώ βρήκαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό με 17 έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι έφτασαν στην τελική επικράτηση.