20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 64-66: «Πράσινη» ανατροπή από το -19 κι αποφυγή του κάζου (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να «δραπετεύσει» από το Περιστέρι με το διπλό (64-66) χάρη σε μεγάλη ανατροπή, σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά την ήττα της πρεμιέρας στη Ρόδο από τον Κολοσσό αλλά δεν πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο κι «έπεσαν» στο 0-2. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι για δεύτερο παιχνίδι πρωταθλήματος είχαν κάκιστη απόδοση όμως πήραν τη νίκη έστω και δύσκολα για να «ανέβουν» στο 2-0.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμοιαζαν εντελώς εκτός ρυθμού κι αδυνατούσαν να σκοράρουν ακόμα και σε εύκολα λέι απ, παρά το γεγονός ότι οι άμυνες δεν ήταν ιδιαίτερα καλές. Το φινάλε του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του κόουτς Σπανούλη να προηγείται με 13-11, με τους φιλοξενούμενους να μην πατούν καθόλου καλά στο παρκέ.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο πλευρές, με τον Παναθηναϊκό να θυμίζει... φάντασμα, καθώς αδυνατούσαν οι παίκτες του κόουτς Αταμάν να σκοράρουν ακόμα και σε αμαρκάριστα λέι απ. Είναι χαρακτηριστικό ότι με buzzer beater στο φινάλε του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 36-24 και πλέον φλέρταραν για τα καλά με τη νίκη.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το Περιστέρι να «πυροβολεί» ασταμάτητα πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 19 πόντους (45-26). Σ' εκείνο το σημείο υπήρξε μία αντίδραση από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μείωσαν στους επτά πόντους (53-46). Στο 30' πάντως ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της οδού Κένεντι έγραφε 55-46, με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν τον πρώτο λόγο.

Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και πλησίασαν 57-54, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με διαφορά οκτώ πόντων (62-54), όμως οι πρωτοβουλίες του Γκραντ έφεραν ξανά τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (62-59) στο 36' και όλα ήταν πια «ανοιχτά». Το ντέρμπι είχε «φουντώσει» για τα καλά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ στις επιθέσεις τους και στο 39' ένα καλάθι και φάουλ του Γκριγκόνις έφερε το ματς στα ίσα (64-64). Με 7,3'' για το φινάλε ο Γκραντ αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Λεσόρ έκανε το φόλοου για το 64-66 και ο Σπανούλης πήρε τάιμ άουτ. Ο Ντάγκουμπιτς πήρε το σουτ στην εκπνοή αλλά δεν ευστόχησε και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους «πράσινους» με 66-64.

Ο ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό και ήταν ο MVP των νικητών, καθώς εκτός από την καλή άμυνα που έπαιξε, σημείωσε και 16 πόντους στην επίθεση. Κομβικός και ο Μάριους Γκριγκόνις για το «τριφύλλι» με 20 πόντους. Από την άλλη για τους ηττημένους ο Ρένφρο ξεχώρισε με 12 πόντους κι έξι ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ήταν ανώτερο και στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν πολλούς πόντους από τη γραμμή των βολών (18/22) και βρήκαν τον τρόπο να «δραπετεύσουν» με τη νίκη.