21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Ντιζόν 92-88: Πολύ σκληρό για να… “πεθάνει”! (pics+vids)

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -13 (στο δεύτερο δεκάλεπτο)  και στην παράταση πήρε τη σημαντική νίκη με 92-88, που θα του επιτρέψει να διεκδικήσει το εισιτήριο της πρόκρισης στη Γαλλία. Ο Χόλστον αστόχησε στο τρίποντο 20" πριν το τέλος (89-88) και ο Μάρκους Ντένμον με δύο βολές σφράγισε τη νίκη. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία στις βολές του Ζακ Αλίνγκ, τον έστειλε τρεις φορές στη γραμμή της φιλανθρωπίας  στα τελευταία λεπτά, με τον Γάλλο σέντερ να έχει 2/6. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σιλβέν Φρανσίσκο με τον Γάλλο γκαρντ να έχει πόντους 19 πόντους και 8 τελικές πάσες, ενώ καθοριστικοί ήταν και οι Ντένμον και Αγραβάνης με 16 πόντους αντίστοιχα.

Στα πρώτα (7') της αναμέτρησης είχαμε 8 εναλλαγές στο σκορ. Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με το Περιστέρι να προηγείται με 12-11 σε εκείνο το σημείο. Η Ελληνική ομάδα όμως έκανε ένα κακό τελευταίο τρίλεπτο, με την Ντιζόν να το εκμεταλλεύεται και με ένα 9-0 σερί, να κλείνει την πρώτη περίοδο με 20-12.

Μάλιστα η Γαλλική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμά της στο +13 (25-12) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων. Με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να βγαίνει μπροστά και να σημειώνει οχτώ συνεχόμενους πόντους (με δύο τρίποντα) η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε ένα σερί 16-3 που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (28-28). Ο Ρομπίν Ντουκό όμως με τρίποντο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 40-37, όμως με το Περιστέρι να έχει επιστρέψει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Με καταιγιστικό ρυθμό και οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι μάλιστα, διόρθωσε τον "βραχνά" των ριμπάουντ και με πολύ ωραία κυκλοφορία στην επίθεση έβρισκε το ελεύθερο σουτ. Με τους Δημήτρη Αγραβάνη και Λεωνίδα Κασελάκη να δίνουν νέα πνοή επιθετικά, οι γηπεδούχοι πήραν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα με 61-54 στο (28') της αναμέτρησης. Το δεκάλεπτο έληξε  στο 64-59 υπέρ της Ελληνικής ομάδας και τα σημάδια έδειχναν ενθαρρυντικά μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 6-0 που τους έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε όμως και με 25" να απομένουν πήρε το προβάδισμα με 81-79. Η Ντιζόν με καλάθι-φόλοου του Γκάβιν Ουέιρ ισοφάρισε σε 81-81. Κάπου εκεί ήρθε ίσως και ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της αναμέτρησης. Ο Δημήτρης Μωραϊτης υπέπεσε σε παράβαση 5" στην επαναφορά, με την Ντιζόν να παίρνει στη συνέχεια την κατοχή και ευτυχώς να αστοχεί.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (89-88) με 20" να απομένουν για τη λήξη. Ο Ντέιβιντ Χόλστον πήρε επάνω του την ευθήνη του μεγάλου σουτ, αστόχησε όμως, με τον Μάρκους Ντένμον να μην λαθεύει στη συνέχεια από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας", δίνοντας τη μεγάλη νίκη στο Περιστέρι, αλλά και την επιπλέον ελπίδα να περάσει στη φάση των "16" της διοργάνωσης.