17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Μαρούσι 95-72: Στον «χορό» του Ράγκλαντ (pics)

Το Περιστέρι είχε τον Τζο Ράγκλαντ... σε κέφια με double double 19 πόντων και 12 ασίστ και δε δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο να επιβληθεί του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 95-72 και συνεχίζοντας μόνο του στην πρώτη τριάδα της Basket League με 10-6, την ώρα που η ομάδα των Βορείων προαστίων έμεινε στις πέντε νίκες σε 16 αγώνες, στη «μάχη» της για την παραμονή.

Στοχεύοντας αρκετά στον Τόμπσον και παίρνοντας επιπλέον λύσεις από τους περιφερειακούς του, το Περιστέρι νωρίς πήρε στον αγώνα διψήφιο προβάδισμα (15-4 στο 6'). Το Μαρούσι επιχείρησε να απαντήσει με πανομοιότυπο τρόπο, τροδοφοτώντας τον Ραντούλιτσα και, με τους Γούνταρντ-Κόζι να τον βοηθούν, κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στους πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16).

Η άμυνα των παικτών του Λιμνιάτη, κυρίως σε «ζώνη», περιόρισε τις λύσεις των γηπεδούχων χαμηλά και, από τη στιγμή που δεν έβρισκαν περιφερειακό σουτ, η ομάδα των Βορείων προαστίων μπόρεσε να μειώσει περισσότερο χάρη στη δράση του Μπρίσκοου (25-22 στο 14'), ενώ η συνεργασία των Χιλ-Ραντούλιτσα, με τον Νικολαΐδη να δίνει ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ και την ισοφάριση να έρχεται λίγο πριν από το ημίχρονο (36-36 στο 19'). Το φίνις, όμως, πριν από την ανάπαυλα, έφερε δύο μακρινά σουτ του Χουγκάζ και αντίστοιχο προβάδισμα των Περιστεριωτών (42-36).

Τα τρίποντα αυτά φαίνεται, ότι... άνοιξαν την όρεξη των παικτών του Σπανούλη επιθετικά, με τον Ράγκλαντ να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και, με τις δικές του πρωτοβουλίες, να φέρνει ξανά τη διαφορά, μετά από ώρα, σε διψήφιο νούμερο (63-53 στο 27'). Με τη δράση και του Ουίλιαμς, η απόσταση έφτασε και στο +15 για τους παίκτες του Σπανούλη (70-55 στο 29'), προτού το Μαρούσι μειώσει στο -12 και σε μια διαφορά μη απαγορευτική για το φινάλε (70-58).

Οι φιλοξενούμενοι στηυ «ζώνη» τους, αυτή όμως σε αρκετές περιπτώσεις τιμωρήθηκε, με τον Λονγκ να έχει την υπομονή, σκοράροντας και δημιουργώντας, για να έρθει ο Ράγκλαντ να επαναφέρει τη διαφορά των 15 πόντων λίγο μετά τα μέσα της τελευταίας περιόδου (82-67). Το Μαρούσι δεν κατάφερε να βρει κάποια αντίδραση, με τον Χουγκάζ να «κλειδώνει» με τα μακρινά του σουτ το αποτέλεσμα για την άνετη επικράτηση του Περιστερίου, που παραμένει στην πρώτη τριάδα της Basket League (95-72).

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72

ΦΟΡΤΣΑΤΟΣ: Ο Τζο Ράγκλαντ είναι αναμφίβολα ένας πολύ ποιοτικός επιθετικά παίκτης, αλλά απέναντι στο Μαρούσι ξεχώρισε και σε άλλους τομείς σε μια από τις πολύ καλές του βραδιές, σημειώνοντας double double 19 πόντων και 12 ριμπάουντ, δίπλα σε έξι ριμπάουντ και ένα κλέψιμο για τρία λάθη σε σχεδόν 29 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κάποια πράγματα εξηγούνται απλά, έως και απλοϊκά. Το Περιστέρι σούταρε με 50% από την περιφέρεια και 12/24 σουτ, σε μια κακή βραδιά του Αμαρουσίου με 5/21 και 23% αντίστοιχα, με το στοιχείο αυτό ειδικά να εξηγεί το τελικό +23.