18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Ψυχρολουσία και τώρα… τρέχει

To Περιστέρι εμφανίστηκε διπρόσωπο στο καθοριστικό εντός έδρας ματς με τη Λε Μαν, όμως το κακό πρόσωπο είχε μεγαλύτερη διάρκεια και έτσι έχασε δίκαια με 86-78 και τώρα... τρέχει. Στο 3-2 πήγαν οι Γάλλοι, στο 2-3 το Περιστέρι, το οποίο αν στο αποψινό ματς Μάλαγα - Φάλκο επικρατήσει η λογική και η ισπανική ομάδα, έχει σίγουρη την παρουσία του στα play in, αλλά πιθανότατα από την τρίτη θέση, άρα με μειονέκτημα έδρας. Ο αντίπαλος θα προκύψει από τον όμιλο του Προμηθέα και θα είναι είτε οι Πατρινοί, είτε η Ρίτας.

Αν γίνει απόψε η... έκπληξη της χρονιάς, νικήσει δηλαδή η Φάλκο στη Μάλαγα το Περιστέρι θα κινδυνεύει να μείνει ακόμα και έξω στην τελευταία αγωνιστική, που το ίδιο υποδέχεται την πανίσχυρη Μάλαγα και οι Ούγγροι τη Λε Μαν. Το θέμα πάντως είναι ότι σήμερα έχασε την ευκαιρία για μια νίκη που θα το κρατούσε "ζωντανό" ακόμα και για την κατάκτηση της πρωτιάς.

Το Περιστέρι έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα, με τον Ράγκλαντ να δίνει το ρυθμό και τον Ντάγκουμπιτς να ηγείται στο σκορ, πήρε νωρίς διψήφια διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-14.

Εφτασε και στο +15, 29-14, όμως σταδιακά οι Γάλλοι βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Λιούις, πλησίασαν στον πόντο, 34-33 και το ημίχρονο έκλεισε με το εύθραυστο 36-33.

Με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Τόμπσον το Περιστέρι έκανε ένα γρήγορο 6-0 και πήγε στο 42-33 στο 22, όμως, οι Γάλλοι αντέδρασαν άμεσα και στο 23' έφεραν το ματς στα ίσια, 44-44 και στο 27' προσπέρασαν και με 50-48!

Το Περιστέρι δεν έχασε την ψυχραιμία του, αντέδρασε σωστά στην επίθεση και έκλεισε την περίοδο έχοντας ανακτήσει ένα μικρό προβάδισμα με 58-55

Ο Τζέιλεν Χαντς είχε "ζεσταθεί" στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και ήταν η σίγουρη επιθετική λύση, όμως το κακό ήταν ότι οι Γάλλοι είχαν βρει περισσότερες λύσεις και κυρίως από το τρίποντο και μπήκαν στο τελευταίο τετράλεπτο με το σκορ στο 67-74! Η Λε Μαν πατούσε για ώρα πολύ καλύτερα στο παρκέ, ήταν ψύχραιμη και κράτησε τη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα είχαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη, αφού η Λε Μεν σκόραρε με το πολύ καλό 10/20 και μάλιστα τα εύστοχα ήταν σε καθοριστικά σημεία, ενώ το Περιστέρι με το πολύ "φτωχό" 8/32.