19.2 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Λαύριο 89-87: Από τον πάγκο με αγάπη (pic, vids)

Το Λαύριο αποδείχτηκε εφτάψυχο, του έβγαλε το λάδι όμως το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο να το λυγίσει. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε με 89-87 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε το σερί της στο 4-0.

Το Περιστέρι ζορίστηκε πολύ μέχρι να βρει τον τρόπο να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και σε αυτό το βοήθησαν καταλυτικά οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Ξανθόπουλος, Κασελάκης, Ντάνγκουμπιτς και Ρένφρο σε συνδυασμό με την άνοδο του Ουίλιαμς, άλλαξαν τη ροή του αγώνα στην εξέλιξη της τέταρτης περιόδου που έκρινε και τον νικητή.

Για το Λαύριο αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα του, αφού προηγήθηκαν εκείνες από τον Προμηθέα εκτός και το Μαρούσι εντός έδρας. Βρίσκεται έτσι για πρώτη φορά φέτος σε αρνητικό συντελεστή αποτελεσμάτων, στο 3-4. Πάντως, αν και αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς τον Βασίλη Καββαδά και τον Θόδωρο Ζάρα, έκανε εξαιρετική προσπάθεια που δεν αρκούσε όμως να το οδηγήσει σε ένα ακόμη μεγάλο διπλό.

Το Περιστέρι μπήκε φουριόζο στο παιχνίδι με 5/5 σουτ και τον Τζόε Ράγκλαντ «ζεστό» με επτά πόντους και δύο ασίστ σε μόλις 3,5 λεπτά (15-9). Το Λαύριο επέστρεψε από το τάιμ άουτ με ένα μικρό σερί πλησιάζοντας στους δύο (18-16 στο 6’) αλλά ο Νίκος Χουγκάζ πήρε τη σκυτάλη από τον Ράγκλαντ για τους γηπεδούχους με εννιά συνεχόμενους πόντους σε 80’’. Το Περιστέρι άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-18 στο 8’) και στο τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους 10 (32-22), με τους γηπεδούχους να μετρούν 9/9 δίποντα!

Το Περιστέρι έβγαζε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 12 (42-30) όμως το Λαύριο σουτάροντας πολύ καλά από μακριά (8/14 τρίποντα) και έχοντας λίγα λάθη (5) μείωσε στο 50-45 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι σε συνέχεια από το καλό κλείσιμο του πρώτου, μπήκαν πολύ καλά στο δεύτερο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους 52 πόντους στο 24’ και να προηγηθούν με 59-54 στο 26’. Το Περιστέρι έβγαζε νευρικότητα και είχε δυσκολίες απέναντι στην άμυνα του Λαυρίου, κάτι που αποτυπώνεται στους τέσσερις πόντους σε έξι αγωνιστικά λεπτά, με 1/9 σουτ εντός πεδιάς. Ο Σπανούλης επιστράτευσε σχήμα με δύο πόιντ γκαρντ (Ξανθόπουλος, Ράγκλαντ) και μία πιο πιεστική άμυνα που άνοιγε και σε όλο το γήπεδο όμως Καστανέδα και Θόρντον κρατούσαν το Λαύριο μπροστά (57-63 στο 28’). Ένα καλάθι του Ζούγρη στην εκπνοή της περιόδου έκανε το 63-67.

Ο Κένι Ουίλιαμς βγήκε μπροστά για το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με οχτώ από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του σε αυτήν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 76-71 στο 34’. Η παρουσία του Ξανθόπουλου στο δημιουργικό κομμάτι και η καλή πια αμυντική λειτουργία, διεύρυναν το επιμέρους σκορ στο 17-7 για το Περιστέρι που μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με το υπέρ του 80-74. Το ντέρμπι όμως συνεχίστηκε αφού το Λαύριο ήταν και πάλι εκεί (84-81 στο 37’).

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η διαφορά ήταν στο τρίποντο (86-83). Στα 24’ ο Παπαδάκης αστόχησε σε τρίποντο αλλά και ο Μουρ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει για το Λαύριο. Ο Πουλιανίτης με 2/2 βολές στα 18’’ έκανε το 88-83, ο Καστανέδα μείωσε στο 88-85, ο Χουγκάζ έβαλε μία βολή για το 89-85, ο Μουρ έκανε το 89-87, ο Πουλιανίτης έχασε δύο βολές αλλά το Λαύριο δεν είχε χρόνο για το σουτ της νίκης.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Μέσα από τη λεγόμενη second unit που άλλαξε τη ροή του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, ξεχώρισε για το Περιστέρι ο Νεμάνια Ντάγκουμπιτς. Ο Σέρβος σε 24:32 είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ βοήθησε και με την πολύ καλή παρουσία του στο πρώτο μισό του γηπέδου.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι πέταξε στα σκουπίδια 15 βολές (15/30) αλλά σούταρε με υψηλά ποσοστά εντός πεδιάς κάτι που έκανε όμως και το Λαύριο. Έτσι την πραγματική διαφορά για ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, έκαναν τα ριμπάουντ αφού το Περιστέρι είχε 14 περισσότερα (41-27).

Photo Credits: Eurokinissi