18.2 C
Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου, 2024

Περιστέρι-Λαύριο 84-82: Κάρμπερι και Ζούγρης “υπέταξαν” τους εντυπωσιακούς Μουράτο-Σέρμαν (pics+vids)

Το Περιστέρι πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στο Λαύριο με 84-82, σε ένα παιχνίδι που, ναι μεν βρισκόταν για πάνω από 30’ πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να τα… φτιάξει όλα στην 4η περίοδο (31-17). Αυτή ήταν η 3η νίκη της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη (3-1) στη φετινή Greek Basketball League, ενώ το Λαύριο γνώρισε την 4ή του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια (0-4).

Χαμηλό το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης, μόλις στο 6-8, με τις δύο ομάδες να μετρούν 8/13 σουτ, αλλά έχοντας υποπέσει και σε 6 λάθη συνολικά, τα οποία ήταν δείγμα της νευρικότητας που υπήρχε στο ξεκίνημα. Το τηλεοπτικό time-out «καθάρισε» το μυαλό των παικτών και πολύ γρήγορα αμφότεροι οι «μονομάχοι» βρήκαν ρυθμό, με το Λαύριο να σκοράρει σε 6 διαδοχικά σουτ εντός πεδιάς, πριν αστοχήσει στα τελευταία δύο. Κάπως έτσι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-26, με το Περιστέρι να έχει 8/13 σουτ και τους φιλοξενούμενους 10/15!

Με βάση πάνω απ’ όλα την καλή του άμυνα (το 10/15 του Λαυρίου έγινε 16/31 στο εικοσάλεπτο!), το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη «ροκάνιζε» συνεχώς τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο και έδειχνε ότι ήταν θέμα χρόνου να «πιάσει» τους αντιπάλους του. Αυτό τελικά συνέβη στο 1:45’ πριν το ημίχρονο (36-36), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άλλες 2 φορές από εκείνο το σημείο, για να πάνε εν τέλη στην ανάπαυλα στο -2 (40-42), χάνοντας δύο σουτ ισοπαλίας στο φινάλε με Κάρμπερι και Πουλιανίτη.

Το ημίχρονο είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι να χάσει τον… ρυθμό του, καθώς, μέσα απ’ την καλή αμυντική λειτουργία του Λαυρίου, έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα περίπου 3:30’ της 3ης περιόδου. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Λαυρεωτικής να επιστρέψει σε διψήφιες τιμές, αφού με τα τρίποντα των Μουράτου-Σέρμαν βρέθηκε εις διπλούν στο +11, με τους Έντι-Κάρμπερι να ρίχνουν τη διαφορά στους 8 και τις δύο φορές. Παρά το 7-0 σερί απ’ τους γηπεδούχους και τη μείωση της διαφοράς στους τέσσερις (52-56), Σλέιτερ και Γκρίφιν (6 και 3 πόντοι αντίστοιχα) ήταν αυτοί που επανάφεραν το παιχνίδι στα μέτρα του Λαυρίου, το οποίο έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 53-65.

Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το πρώτο δίλεπτο της 4ης περιόδου, καθώς εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Περιστερίου. Με τον Κάρμπερι να παίρνει το… όπλο του και τους Ζούγρη-Πάπας να συμπληρώνουν, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 12-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά έπειτα απ’ το 4ο λεπτό με 71-70. Άμεσα επανάκτησε το προβάδισμα το σύνολο του Κώστα Μέξα με δύο βολές του Βον, ωστόσο αυτό ήταν και το τελευταίο του στο ματς. Ένα γκολ-φάουλ του Πάπας και δύο τρίποντα από Κάρμπερι-Έντι έφεραν το Περιστέρι στο +5 (80-75), 1:35’ πριν το φινάλε, με τη διαφορά αυτή να πέφτει στους 2 με τρίποντο του Σέρμαν στα τελευταία 24” (82-80). Οι δύο εύστοχες βολές του Πάπας ξανάφεραν τους γηπεδούχους στο +4, με τον Σέρμαν και πάλι να δίνει «ανάσα» με lay-up (84-82) στα 11”. Λίγο έλειψε ο Τζορτζ Πάπας να αποβεί μοιραίος για την ομάδα του, μιας και οι δύο βολές που εκτέλεσε στα 8” βρήκαν σίδερο, ωστόσο έμελλε ο παίκτης που «κρατούσε» το Λαύριο στο ματς μέχρι το τέλος (σ.σ. Σέρμαν) να αστοχήσει στο τρίποντο νίκης.

ΟΙ MVPs: Κάρμπερι και Ζούγρης βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα για το Περιστέρι, έχοντας τον υψηλότερο βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης (+28 και +29 αντίστοιχα, +57 συνολικά, στο +45 όλη η υπόλοιπη ομάδα!). Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους (8/11 σουτ), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 27:23’ συμμετοχής, ενώ ο Έλληνας διεθνής σέντερ έκανε double-double με 16 πόντους (5/6 σουτ, 6/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 25:18’ συμμετοχής!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι παρουσίασε πιο δημιουργικό πρόσωπο απ' ό,τι το Λαύριο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 ασίστ έναντι 16. Αξίζει να σημειωθεί πως οι τελικές πάσες των νικητών προήλθαν από 7 διαφορετικούς παίκτες, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις τέσσερις, με τους Μουράτο-Σέρμαν να «μοιράζουν» τις 13 από τις 16 (7-6 αντίστοιχα).