17.7 C

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 89-77: Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης (Vids+Pics)

Για την 12η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι πραγματοποίησε «υψηλές πτήσεις» και επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό ''Ανδρέας Παπανδρέου με σκορ 89-77. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής ξεκίνησε με το «δεξί» τον δεύτερο γύρο και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2023. Στον αντίποδα, ο Κολοσσός Ρόδου γνώρισε την δεύτερη διαδοχική του ήττα και την 8η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε θέση οδηγού από νωρίς. Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν πάρει φωτιά επιθετικά, με τους Ροδίτες να είναι ανήμποροι να ανακόψουν τις επιθετικές διαθέσεις των Περιστεριωτών που σούταραν με εξωφρενικά καλά ποσοστά. Το 25-17 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυρά την επιθετική δεινότητα του Περιστερίου που έδειξε να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του coach Σεγκούρα έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να «ρίξουν» τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην συνεχίζουν με τις ίδιες ταχύτητες. Κερδίζοντας συνεχόμενες κατοχές ο Κολοσσός, έριξε την διαφορά ακόμα και στο καλάθι με κύριο εκφραστή του τον Σίτου, προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 42-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σωρεία λαθών και να δίνουν τη δυνατότητα στο Περιστέρι να ξεφύγει ακόμα και με 17 πόντους (58-41). Ακολούθησε ένα μίνι σερί από τον Κολοσσό όμως κατόπιν timeout που κάλεσε ο coach Σπανούλης, οι γηπεδούχοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με προβάδισμα πόντων

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την εικόνα του παιχνιδιού να μην θυμίζει σε τίποτα αυτή του πρώτου γύρου, όταν ο Κολοσσός είχε επικρατήσει σε διπλή παράταση του Περιστερίου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά σε μία άνετη και δίκαιη επικράτηση με σκορ 89-77, υπερκαλύπτοντας και την διαφορά με την οποία είχαν χάσει στην Ρόδο. Με τρεις συνεχόμενες νίκες οι «Περιστεριώτες» με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην αναμέτρηση κόντρα στην Ρίτας για τα play in του BCL (3/1- 19:30).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για το Περιστέρι ήταν ο «πρώην Ροδίτης» Ζερμέιν Λοβ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19  πόντους, ενώ μοίρασε 2 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ, προσθέτοντας και 1 κλέψιμο στην στατιστική του σε 27 λεπτά συμμετοχής και 24 στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Τζο Ράγκλαντ επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά ότι είναι ο καλύτερος πασέρ της λίγκας, καθώς μοίρασε 10 ασίστ.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Σίτου που πέτυχε 19 πόντους.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Κολοσσός αν και ομάδα με λίγα λάθη μέσα στη σεζόν, κόντρα στο Περιστέρι υπέπεσε σε 17! Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας με 21 ασίστ για 9 λάθη. Παράλληλα, την διαφορά έκαναν τα 11 κλεψίματα των γηπεδούχων έναντι 2 του Κολοσσού.

Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 25-17/42-37/71-55/89-77