21.3 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Περιστέρι – Κολοσσός 98-90: Ζέστανε τις μηχανές για Βόννη (pic, vids)

Το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση των κεκτημένων της κανονικής περιόδου, προκειμένου να μπει στα πλέι οφ από την 3η θέση, έκανε το Περιστέρι. Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία του νεοσυσταθέντος format της Basket League, νίκησε τον Κολοσσό με 98-90 και έδειξε έτοιμο για τον πρώτο προημιτελικό του BCL, την Τετάρτη (3/4, 20:00) με τη Βόννη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στις τέσσερις διαδοχικές νίκες Πρωταθλήματος, επεκτείνοντας και το σερί της μέσα στο 2024, στο 9-2. Έτσι σε κάθε περίπτωση διατηρεί προβάδισμα 2-3 βαθμών από τον Προμηθέα και τον Άρη, ορίζοντας ξεκάθαρα τη μοίρα της για την κατάκτηση της 3ης θέσης μέσα και από τον τρίτο γύρο του Πρωταθλήματος. Για τους «κυανοκίτρινους», μετά το ματς της Βόννης, θα ακολουθήσει το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (7/4, 15:00)

Για τον Κολοσσό επεκτάθηκε το αρνητικό σερί που έχει μακριά από τη Ρόδο, αφού αυτήν ήταν η 10η διαδοχική ήττα του. Η μοναδική, εκτός έδρας επιτυχία του παραμένει εκείνη της 28ης Οκτωβρίου επί του Απόλλωνα στην Πάτρα. Επόμενη υποχρέωση του αυτή της μεθεπόμενης Δευτέρας (8/4, 17:15), εντός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδια αυτό πέρασε πάντως στην ιστορία για ένα ξεχωριστό επίτευγμα του Βασίλη Ξανθόπουλου, που έγινε ο 5ος στα τελευταία 60 χρόνια που έφτασε τα 500 παιχνίδια Πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (6-6 στο 5’) αλλά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο για το Περιστέρι που έμεινε στους έξι πόντους στο επτάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός ξεφεύγοντας με 11 (6-17).

Ήταν ένα «καμπανάκι» που χτύπησε για τους γηπεδούχους που μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (15-19) και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με δύο (21-23).

Ο Ζερμέιν Λοβ ήταν εξαιρετικά παραγωγικός και φτάνοντας τους 10 πόντους, έβαλε μπροστά το Περιστέρι (27-26 στο 12’). Ο Κολοσσός δεν είχε πια την αποτελεσματικότητα των πρώτων λεπτών, αποτέλεσμα όμως και της πίεσης που άσκησαν οι γηπεδούχοι που στα μισά της περιόδου βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (38-28) καλύπτοντας έτσι συνολικά μία διαφορά 21 πόντων με σερί 32-11. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου με το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 50-39.

Οι γηπεδούχοι είχαν στη δεύτερη περίοδο 10/14 δίποντα και 3/5 τρίποντα ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα, αριθμοί που εξηγούν το επιμέρους 29-16 του Περιστερίου.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας στα μισά της τρίτης περιόδου να μειώσει στους επτά (61-54). Βρίσκοντας σκορ από την περίμετρο με Μπιλλή, Καμαριανό και Περάντες κατά σειρά μάλιστα, πλησίασε και στους έξι (70-64) στο τέλος του δεκαλέπτου. Αξιοσημείωτη μάλιστα ήταν η παραγωγικότητα των Ρόδιων στο transition αφού από τους δύο πόντους του ημιχρόνου, σημείωσε 15 με αυτόν τον τρόπο στην τρίτη περίοδο, «χτυπώντας» τους γηπεδούχους στις κακές επιστροφές τους.

Οι φιλοξενούμενοι απελευθερωμένοι από την όποια πίεση του αποτελέσματος αφού ο στόχος τους ξεκάθαρα έχει ήδη επιτευχθεί, συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στο Περιστέρι, μειώνοντας στους τέσσερις (70-66). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά και πάλι στους 10 αλλά 3:20 πριν το τέλος εξακολουθούσαν να αισθάνονται την… ανάσα του Κολοσσού (91-85). Ο Στέλιος Πουλιανίτης όμως τους έβγαλε από τη δύσκολη θέση με ένα τρίποντο από τα 10 μέτρα σε εκπνοή επίθεσης του Περιστερίου και κάνοντας το 98-87 στα 1:34 από το τέλος. Ο Κολοσσός δεν είχε τον χρόνο για να επιστρέψει και συμβιβάστηκε με την ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι έμεινε μακριά από τις συνηθισμένες αμυντικές επιδόσεις του, ωστόσο δεν έχασε βολή (16/16), σούταρε με 52,63% στα τρίποντα και περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη του (6).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Στέλιος Πουλιανίτης έκανε εξαιρετική δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο του, όχι μόνο με την άμυνα του. Τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και απόλυτη ευστοχία εντός πεδιάς (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα).

Photo Credits: Eurokinissi