16.7 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Κολοσσός 88-78: «Αγκαλιά» με την τετράδα (pics+vids)

Μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό 'Αντρέας Παπανδρέου' ανάμεσα στο Περιστέρι και τον Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, με την ομάδα του Σπανούλη να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη με 88-78 και να ανεβαίνει στη 3η θέση και στο 13-7. Η ομάδα της Ρόδου έμεινε στη 8η θέση και έπεσε στο 9-10.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς το Περιστέρι, που ξεκίνησε με σερί 5-0, ενώ στο 6' έφτασε στο +8 και στο 11-3 με γκολ φάουλ του Λεωνίδα Κασελάκη. Ο Κολοσσός όμως ξύπνησε, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-22, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλιξενούμενοι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσαν τη περίοδο προηγούμενοι με 25-24.

Με γρήγορο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, και με τον Κολοσσό να έχει αφήσει για τα καλά πίσω του το κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, με αποτέλεσμα τελικά το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 43-43 και στην απόλυτη ισσοροπία. Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Λεωνίδας Κασελάκης με 11 πόντους και δυο εύστοχα τρίποντα, ενώ για την ομάδα της Ρόδου τη διαφορά έκανε ο Κρις Κόφεϊ με 9 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τελείωσε το ημίχρονο, με το ματς να συνεχίζει να είναι ντέρμπι και τις δυο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Κολοσσός, 6' λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους έξι, αφού με τρίποντο του Ντίξον το σκορ έφτασε στο 47-53 για τους φιλοξενούμενος. Η ομάδα της Ρόδου έχασε ευκαιρίες να ανοίξει και άλλο τη διαφορά, και 4' λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με καλάθι και φάουλ ο Μωραΐτης ισοφάρισε σε 55-55 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Το ματς συνεχίστηκε στην απόλυτη ισορροπία, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 66-66.

Ο Φρανσίσκο μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια έβαλε το Περιστέρι μπροστά στο σκορ με 72-68, 8' λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς και 4' λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 79-74, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να παραμένει όσο πιο κοντά γίνεται στο σκορ. Το Περιστέρι ήταν όμως πιο ψύχραιμο, πιο εύστοχο διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά του και με τρομερό Φρανσίσκο στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στη σπουδαία νίκη με 88-78.

MVP: Παρότι ο Φρανσίσκο έκανε φοβερή εμφάνιση στη τελευταία περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 4 ασίστ, κορυφαίος του ματς ήταν ο Κασελάκης που είχε υψηλή απόδοση καθ'όλη τη διάρκεια του ματς και τελείωσε με 21 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Με τη Γλώσσα των Αριθμών: Κομβικός ο Μπίλαν, που με τα 11 ριμπάουντ του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του.