29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Περιστέρι-Κολοσσός 79-63: Σε «υψηλές πτήσεις» και προβάδισμα πρόκρισης(Vids+Pics)

Το Περιστέρι ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στα playoffs της Basket League επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου στο ''Ανδρέας Παπανδρέου'' με σκορ 79-63, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις δύο νίκες.

Περιστέρι και Κολοσσός Ρόδου διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πρώτο παιχνίδι των φετινών playoffs για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό την αναμέτρηση, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να δείχνει εξαιρετική προσήλωση στα αμυντικά της καθήκοντα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-15 υπέρ των Περιστεριωτών, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο να πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε με το ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να μην είναι συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση. Το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε 44-30, με το επιμέρους του δεύτερου δεκαλέπτου να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του πρώτου (22-15). Απόλυτος πρωταγωνιστής του παρκέ στο πρώτο μέρος ήταν ο συνήθης ύποπτος Τζο Ράγκλαντ, ο οποίος σε 16 αγωνιστικά λεπτά, πρόλαβε να πετύχει 7 πόντους και να μοιράσει 7 ασίστ.

Με το πόδι «κολλημένο στο γκάζι» συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Χωρίς καμία διάθεση να κόψουν ρυθμό, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη παρέμειναν συγκεντρωμένοι παρά τις διψήφιες διαφορές και με έναν Ράγκλαντ να βγάζει φωτιές οδηγήθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με προβάδισμα 16 πόντων (66-50). Κουτσαίνοντας αποχώρησε στα μισά του δεκαλέπτου ο φόργουορντ του Κολοσσού, Νικόλας Καμαριανός, ο οποίος είχε ξεκινήσει βασικός.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μίας και το Περιστέρι δεν άφησε κανέναν περιθώριο αντίδρασης στους Ροδίτες και έφτασε τελικά άνετα στην επικράτηση με σκορ 79-63 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Στις δύο νίκες κρίνεται η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Τζο Ράγκλαντ ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με πόντους, ριμπάουντ και ασίστ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Σταθερό το Περιστέρι στην παραγωγικότητα του καθώς στις πρώτες 3 περιόδους σκόραρε από 22 πόντους στη κάθε μία.

Μεγάλη διαφορά στο κομμάτι της δημιουργίας για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι μοίρασαν 20 ασίστ για μόλις 10 λάθη, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν 12 ασίστ για 15 λάθη αντίστοιχα.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για τη Κυριακή 19/5 στις 17:15 στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας στη Ρόδο. Η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις δύο νίκες.

Τα δεκάλεπτα:22-15/44-30/66-50/79-63