15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Καρδίτσα 102-77: Έτρεχε με… 102 και τρομερό Ντένμον! (pics)

Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό και κυρίαρχο καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν άφησε περιθώρια στην Καρδίτσα και "καθάρισε" νωρίς την υπόθεση νίκη (102-77). Κορυφαίος Ντένμον που με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Στο 3-2 το Περιστέρι, τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς για την Καρδίτσα.

Ονειρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για το Περιστέρι! Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με κύριο εκφραστή των επιθετικών της ενεργειών, τον Ντένμον πάτησε το... γκάζι και "εξαφανίστηκε"! Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε ήδη από πρώτο 20λεπτο 21 πόντους και συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε να εκτοξευτεί η διαφορά της ομάδας του. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το Περιστέρι στο +20 (50-30) και απόλυτο κυρίαρχο της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν κατέβασε ταχύτητα και δεν επέτρεψε στην Καρδίτσα να επιστρέψει στο ματς. Η διαφορά βρισκόταν σταθερά γύρω από τους 20 πόντους, με τον Ντένμον να συνεχίζει το... βιολί του. Το Περιστέρι πλέον είχε ξεφύγει για τα καλά και η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων. Από ένα σημείο και μετά η συνέχεια έγινε διαδικαστική και το Περιστέρι πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές. Με 29 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν ο MVP της αναμέτρησης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ολοκληρωτική ήταν η υπεροχή του Περιστερίου σε όλους τους τομείς, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να είναι κυρίαρχη και στον τομέα των ριμπάουντ. Τα 49 των γηπεδούχων έναντι των 31 των φιλοξενούμενων αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.