25.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Ηρακλής 71-68: Του «έκατσε» η ζαριά με τα τρίποντα (pics, vids)

Νίκησε την ΑΕΚ με άνεση, πέρασε εύκολα από το Λαύριο, έφερε σε δύσκολη θέση τον Προμηθέα μέσα στην Πάτρα. Το νέο Περιστέρι, μετά τις τελευταίες αλλαγές του στον πάγκο και το παρκέ, αρχίζει να παίρνει αποτελέσματα κάτι που έκανε και κόντρα στον Ηρακλή. Επικράτησε με 71-68 και πάει με τον καλύτερο τρόπο στη διακοπή των τριών εβδομάδων.

Όχι ότι έκανε σπουδαίο παιχνίδι η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς. Έκανε ξεκάθαρα κατάχρηση των τριπόντων με τα οποία από νωρίς ήταν φανερό ότι θα ζούσε ή θα πέθαινε. Τελικά έγινε το πρώτο

Ο Ηρακλής που αγωνίστηκε μετά από σχεδόν ένα μήνα και για πρώτη φορά χωρίς τον Τόνι Ντάγκλας, είχε στη σύνθεση του τον Τόνι Ρότεν όμως δεν απέφυγε την τρίτη συνεχόμενη και συνολικά ένατη ήττα του σε 12 παιχνίδια. Για τους «κυανόλευκους» ακολουθεί μία ακόμη πιο δύσκολη αποστολή, τη Δευτέρα (14/2, 17:00) στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με ελλιπή ρόστερ. Ο Μίλαν Τόμιτς παρέταξε την ομάδα του με οχτώ έμπειρους παίκτες –απουσίαζαν Χρυσικόπουλος και Κατσίβελης- και τέσσερις πιτσιρικάδες. Ο Κώστας Μέξας από την άλλη πλευρά, είχε συνολικά εννιά διαθέσιμους παίκτες αφού ο Τόνι Ρότεν που έφτασε προ ημερών στην Ελλάδα, δεν θεωρήθηκε έτοιμος.

Με πέντε πόντους του Πέτεγουεϊ το Περιστέρι μπήκε στο παιχνίδι προηγούμενο με 7-0 όμως ο Ηρακλής με τον Μάικ Χένρι να σημειώνει τους οχτώ από τους 12 πρώτους πόντους του, πλησίασε στον πόντο (13-12 στο 7’). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα για να ξεφύγουν ξανά (21-12 στο 9’) αλλά με τρίποντα του Σταμάτη, ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20).

Με τον Σταμάτη να κάνει εξαιρετική δουλειά και τον Σκορδίλη να ανανεώνει επιθέσεις με ριμπάουντ, ο Ηρακλής έκανε ένα σερί 9-4 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ισοφαρίζοντας στους 29. Το Περιστέρι πήγαινε περισσότερο σε επιθέσεις από μακριά αλλά δεν έβρισκε εύκολα σκορ. Έτσι ο Ηρακλής παρέμεινε κοντά, παρότι έκλεισε το ημίχρονο με 12 λάθη και 5/12 βολές (39-37).

Με τον Γκέλο να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση και βγάζοντας περισσότερη ένταση στην άμυνα του, το Περιστέρι ήταν καλύτερο στην τρίτη περίοδο. Προηγήθηκε με 45-39 στο 23’, 51-46 στο 28 και λίγο πριν το τέλος της, βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά (56-46) πριν διαμορφωθεί το 56-48 με βολές του Σταμάτη. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν στην τρίτη περίοδο 5/13 τρίποντα και 0/1 δίποντο!

Το παιχνίδι όμως δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί τελειωμένο μετά το +10 του Περιστερίου. Ο Ηρακλής εμφανίστηκε αποφασισμένος να το παλέψει και να το διεκδικήσει ως το τέλος και μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με σερί 8-0 το έφερε σε απόλυτη ισορροπία (56-56). Το Περιστέρι συνέχιζε να σουτάρει τρίποντα χωρίς εναλλακτικό πλάνο και ο Ηρακλής έπειτα από διαδοχικές, χαμένες ευκαιρίες κατάφερε να προσπεράσει (60-62 στο 36’).

Το ματς είχε πάρει μια άγρια ομορφιά. Το Περιστέρι αφυπνίστηκε και προηγήθηκε ξανά (67-64 στα 2:16) με ένα τρίποντο του Γκίελο και ένα δίποντο του Μωραίτη. Στα 1:21 με το σκορ στο 67-66, ο Μπράουν αστόχησε σε δύο βολές αλλά ο Ντολεζάι γλίστρησε και έκανε λάθος, για να ακολουθήσουν νέες χαμένες ευκαιρίες. Έτσι στα 30’’ το σκορ παρέμεινε 67-66. Ο Γκρέι με βολές έκανε το 69-66 και ο Γκάρετ στα 8’’ μείωσε στον πόντο (69-68). Ακολούθησε γρήγορο φάουλ και ο Πέτεγουεϊ στα 6,4’’ με βολές έκανε το 71-68. Ο Ηρακλής βρήκε ελεύθερο τρίποντο με τον Παπαδάκη αλλά ήταν άστοχο.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα του ηττήθηκε κατά κράτος στα ριμπάουντ, ο Τσαντ Μπράουν πάλευε σχεδόν μόνο τους στις ρακέτες. Ο Αμερικανός έφτασε για έβδομη φορά στους 14 αγώνες του Πρωταθλήματος σε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ, αφού το τελείωσε έχοντας 12, μαζί με έξι πόντους και δύο τάπες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο στοιχεία της στατιστικής βγάζουν… μάτι. Τα 39 τρίποντα που επιχείρησε το Περιστέρι έναντι 19 σουτ δύο πόντων που είχε και τα 21 επιθετικά ριμπάουντ του Ηρακλή που πήρε όμως μόνο 16 πόντους από αυτά. Τι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων; Η διαφορά των λαθών αφού είχαν 12 έναντι των 20 του Ηρακλή.

Photo Credits: Eurokinissi