17.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Χάποελ Χολόν 87-82: Επίθεση για “φίλημα”, θέλει βελτίωση η άμυνα (vids)

Με ωραίο μπάσκετ ανά περιόδους αλλά και τα λογικά (στα πλαίσια της προετοιμασίας) κενά διαστήματα, το Περιστέρι κέρδισε με 87-82 την Χάποελ Χολόν. Με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε 28 πόντους, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ολοκλήρωσε το τουρνουά της Κύπρου με μία νίκη και μία ήττα (Ερυθρός Αστέρας), έδειξε ότι η κυκλοφορία της μπάλας και η επίθεση βρίσκεται σε καλό επίπεδο για την εποχή, όμως θέλει δουλίτσα στην άμυνα. Μέχρι το +17 έφτασε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, διακριθέντες οι Κασελάκης και Σιλβέν Φρανσίσκο με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με αρκετή ευκολία. Μέχρι το 11-11 στο (4') της αναμέτρησης υπήρχε καλός ρυθμός στις επιθέσεις. Στη συνέχεια υπήρξε ένα "νεκρό" διάστημα με αρκετά χαμένα σουτ εκατέρωθεν. Όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, μετά τις πρώτες αλλαγές στην αρχική πεντάδα, βρήκε λύσεις με τον Συλβέν Φρανσίσκο να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους. Παράλληλα, η αδυναμία της Χολόν να αμυνθεί κάτω από το καλάθι, έκανε πιο εύκολο το έργο της Ελληνικής ομάδας που με drive έβρισκε αρκετά εύκολα καλάθια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι να φτάσει σε διψήφια διαφορά (+10) και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 26-16.

Όπως ήταν λογικό δεν γινόταν η Χολόν να καθόταν απλά και να μην αντιδρούσε. Άλλαξε την άμυνά της πάνω στο πικ εντ ρολ του Περιστερίου, παίζοντας πιο πιεστικά πάνω στη μπάλα. Αυτό δημιούργησε κάποιες "αρρυθμίες" στην επιθετική λειτουργία με τους Περιστεριώτες να μην σκοράρουν με τόση ευκολία όσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά του παρκέ οι Ισραηλινοί γυρνούσαν με μεγαλύτερη υπομονή τη μπάλα, βρήκαν καλύτερα σουτ και μείωσαν τη διαφορά. Ο Λεωνίδας Κασελάκης όμως, έδωσε λύσεις με την μαχητικότητά του. Η ελληνική ομάδα πήρε 7 πόντους από δεύτερες επιθέσεις και αυτό τη συντήρησε σε θέση οδηγού. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να προηγείται με 46-40.

Στη τρίτη περίοδο το Περιστέρι έβγαλε φοβερή ενέργεια στην άμυνα. Τα χέρια πάνω στη μπάλα γεγονός που έκανε ευκολότερο το έργο των παιχτών του στην επίθεση. Με ένα 9-0 επιμέρους σερί προηγήθηκε με 55-40, ενώ στο (27') η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της το +17 (71-54). Ο Κασελάκης είχε εφτά πόντους σε αυτό το διάστημα με δύο τρίποντα, ενώ και ο Μπιλάν ανέβηκε μετά τη μέτρια παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 74-63.

Το Περιστέρι για άλλο ένα δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +11 (79-68), με ωραίες συνεργασίες που κατέληγαν είτε με καλάθια του Μπιλάν είτε με ελεύθερα τρίποντα. Όμως κάπου εκεί ήρθε ένα διάστημα, όπως και στα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, που άρχισε να "βραχυκυκλώνει". Ο Μάρβιν Τζόουνς δημιούργησε προβλήματα κάτω από το καλάθι του Περιστερίου, ενώ με καλάθι του Κρις Τζόνσον η Χολόν μείωσε στους 3 πόντους με (1') να απομένει. Οι Ισραηλινοί όμως δεν ξανασκόραραν και ο Φρανσίσκο από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ: Λεωνίδας Κασελάκης και Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν οι κύριοι εκφραστές της πολύ καλής επιθετικής παρουσίας του Περιστερίου. Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε 21 πόντους με τρία τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ ενώ κέρδισε και 4 φάουλ. Ο Φρανσίσκο πρόσθεσε άλλους 20 ενώ τα τρία κλεψίματά του αποδεικνύουν τον τρόπο που έβαζε τα χέρια του στη φωτιά, οδηγώντας την ομάδα του και σε αιφνιδιασμούς μέσω αυτών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το περιστέρι πήρε 36 πόντους από τον πάγκο του, έναντι μόλις 15 της Χολόν, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πόντοι από δεύτερες επιθέσεις 13-2. Γεγονός που αποδεικνύουν και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της ελληνικής ομάδας με τους Ισραηλινούς να μένουν στα 3.