35.2 C
Πέμπτη, 20 Ιουνίου, 2024

Περιστέρι-Άρης 75-71: Η «ονειρική πτήση» ολοκληρώθηκε στη τρίτη θέση της Basket League (Vids+Pics)

Το Περιστέρι διατήρησε τα «κεκτημένα» και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την τρίτη θέση της Basket League επικρατώντας του Άρη στο ''Ανδρέας Παπανδρέου''  με σκορ 75-71. Την καλύτερη επίδοση των τελευταίων 7 ετών πέτυχε ο Άρης με την κατάκτηση της 4ης θέσης, επίδοση που είχε επαναλάβει το 2007.

Στο κλειστό γυμναστήριο ''Ανδρέας Παπανδρέου'', Περιστέρι και Άρης διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους για τρίτη φορά φέτος, με φόντο στη προκειμένη την κατάκτηση της τρίτης θέσης της Basket League. Το Περιστέρι με όπλο του την άμυνα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και ξέφυγε ακόμα και με δέκα πόντους, πριν ο Άρης με πρωταγωνιστή τον «συνήθη ύποπτο», Βασίλη Τολιόπουλο, επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Παρότι οι γηπεδούχοι είδαν τον Τζο Ράγκλαντ να μοιράζει 8 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 56% από το τρίποντο οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 3 πόντων (38-35).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους o  Άρης συνέχισε να είναι «καυτός» έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με το Περιστέρι όμως να βρίσκει απαντήσεις. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς «χέρια», με τις δύο ομάδες να πρωταγωνιστούν σε ένα ανταγωνιστικό και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι «αποσπάστηκαν» 7 πόντους, ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου(58-51), με το Περιστέρι ακολούθως να κάνει ένα επιμέρους 4-0 και το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται 58-55.

Με 5 ομαδικά φάουλ σε μόλις ένα λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης αναγκάστηκε να παίξει πιο προσεκτική άμυνα προκειμένου να μην οδηγήσει τους παίκτες του Περιστερίου στη γραμμή των βολών. Με μεγάλα σουτ και από τις δύο πλευρές, οι δύο ομάδες έφτασαν στη τελική ευθεία της αναμέτρησης με προτεραιότητα στην άμυνα και την απόσταση μεταξύ τους να περιορίζεται σχεδόν στο ελάχιστο.

Με ένα επιμέρους 7-0 σερί, το Περιστέρι κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα μετά από μεγάλο διάστημα και να προηγηθεί με δύο πόντους του Άρη, με 2:30 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα (68-66). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τις λεπτομέρειες που θα έκριναν στο τέλος τον νικητή με μεγαλύτερη ψυχραιμία και κατάφεραν δια πυρός και σιδήρου να διαφυλάξουν το μικρό τους προβάδισμα. Έτσι οι «περιστεριώτες» κατέκτησαν και πάλι την τρίτη θέση της Basket League, επικρατώντας του μαχητικού Άρη με σκορ 75-71. Δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατακτά τη τρίτη θέση του Ελληνικού πρωταθλήματος, με τον Άρη αντίστοιχα να φτάνει στη καλύτερη του επίδοση τα τελευταία 7 χρόνια κατακτώντας τη 4η θέση, κάτι που είχε επαναλάβει τη σεζόν 2006-2007.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν ο Τρέβορ Τόμπσον ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 3 κλεψίματα.

Για τον Άρη ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος που στην στατιστική του «έγραψε» 22 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ (Περισσότερα σε λίγο)

Το Περιστέρι επικράτησε στη μάχη της δημιουργίας μοιράζοντας 22 ασίστ για 13 λάθη, τη στιγμή που ο Άρης μοίρασε 17 ασίστ για 19 λάθη αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20/38-35/55-58/75-71