21.8 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Απόλλων Πάτρας 90-57: Αποφάσισε να «πατήσει γκάζι» και ξέφυγε (Vids)

Για την 9η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 90-57, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 8η συνεχόμενη ήττα τους. Για τους γηπεδούχους αυτή ήταν η 5η νίκη σε 9 αγώνες που διανύουν εξαιρετική περίοδο.

Ο Απόλλωνας Πάτρας επισκέφτηκε το Περιστέρι ως το απόλυτο αουτσάιντερ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και «έβαλαν δύσκολα» στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με διψήφια διαφορά (41-31). Η ομάδα απο την Πάτρα παρά τις απουσίες των Σταρκς και Σαλούστρο στάθηκε ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, αλλά στη συνέχεια δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει το τέμπο που επέβαλλαν οι «Περιστεριώτες».

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ήταν ισοπεδωτικό. Πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και μετά οι γηπεδούχοι «έδειξαν τα δόντια τους» και «γκρέμισαν» τις όποιες ελπίδες είχε ο Απόλλωνας για να φύγει με κάτι θετικό από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».  Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 29-8.

Ο Ελάιζα Μίτρου Λονγκ βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ και ήταν κομβικός στην επέλαση του Περιστερίου κόντρα στον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος. Ο γκαρντ της ομάδας τη Δυτικής Αττικής ολοκλήρωσε με 8 πόντους, 8 ασσίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα προσφέροντας απολαυστικές φάσεις.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού περιεχομένου με τους δύο προπονητές να προχωρούν αμφότεροι σε ροτέισον. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά δεν έδειξαν διατεθειμένοι να φρενάρουν και «φλέρταραν» με την 100αρα χωρίς όμως τελικά να το καταφέρνουν. Τελικό σκορ έμελλε να είναι το 90-57. Το Περιστέρι ανέβηκε έτσι στο 5-4. Παράλληλα ο Απόλλωνας Πάτρας συνέχισε α βυθίζεται στο πάτο της βαθμολογίας πέφτοντας στο 1-7.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους και του ματς συνολικά ήταν ο Κένι Γουίλιαμς, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής, όντας καταλυτικός για την νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Το Περιστέρι κέρδισε κατά κράτος τη μάχη της δημιουργίας μοιράζοντας 23 ασσίστ για 8 λάθη, ενώ αντίστοιχα ο Απόλλωνας είχε 13 ασσίστ για 15 λάθη. Παράλληλα οι γηπεδούχοι σούταραν με 42% από το τρίποντο ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 26% αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα:17-17/44-34/73-42/90-57

Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι θα φιλοξενηθεί από τον Άρη, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας θα υποδεχθεί το Λαύριο.