21.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Περιστέρι – ΑΕΚ 89-78: «Υπέταξε» την ΑΕΚ με… οδηγό το τρίποντο το Περιστέρι (vids)

Το Περιστέρι βρέθηκε σε τρομερή μέρα πίσω απ' τη γραμμή των 6μ75 και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ με 89-78, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Κάπως έτσι, το σύνολο το Βασίλη Σπανούλη βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-5, τερματίζοντας στην 6η θέση στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος, τη στιγμή που η ΑΕΚ υποχώρησε στην 7η θέση με 5-6. Αμφότερες βρίσκονται από χθες στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών.

Η 1η περίοδος έληξε στην απόλυτη ισορροπία, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά και κακά διαστήματα. Η ΑΕΚ όταν βρήκε ευκαιρία να τρέξει κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι και 6 πόντων (11-17), 40" πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Σ' εκείνο το σημείο, και μετά το time-out του Βασίλη Σπανούλη, με δύο τρίποντα από Κένι Γουίλιαμς και Στέλιο Πουλιανίτη οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και «έκλεισαν» με 6-0 την περίοδο (17-17).

Στη 2η περίοδο το Περιστέρι κατάφερε μέσω της καλής του άμυνας να φτάσει τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (30-21), 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να βγάζει αντίδραση και δια χειρός ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Νετζήπογλου να μειώνει στους 5 (38-33). Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας αποχώρησε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με πόνο στο χέρι.

Μερικά δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου, ο Καράμπελας με δεξί lay-up έριξε τη διαφορά σε απόσταση τριών πόντων (38-35), αλλά ένα φάουλ του Κουζέλογλου στον Μήτρου-Λόνγκ πάνω στο τρίποντο έστειλε τον γκαρντ του Περιστερίου στις βολές, για να «γράψει» αυτός το 41-35 του 1ου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ, η οποία συνέχισε στο παιχνίδι χωρίς τον Λιθουανό φόργουορντ, μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο 3ο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι με τον Τίλμαν (44-42). Παρ’ όλα αυτά, το Περιστέρι «απάντησε» με σερί 7-0 (51-42), ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με νέο σερί 7-0 (58-44). Τελικά, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα των δυτικών προαστίων να προηγείται με 68-57, παρά το ότι ο Νετζήπογλου και ο Τίλμαν έδωσαν μια «ανάσα» στην «Ένωση» μειώνοντας λίγο νωρίτερα στους 8 (64-57).

Η επιστροφή του Καμπενγκέλε στην 4η περίοδο (δεν αγωνίστηκε στην 3η) έφερε κάποια… ισορροπία στους φιλοξενούμενους, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, και αυτό φάνηκε στα πρώτα 2.30’ όπου η διαφορά έπεσε στους 7 (72-65). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο τετράλεπτο, αφού η διαφορά κυμαινόταν στα πλαίσια των 5-6 πόντων, αλλά το Περιστέρι τελείωσε την υπόθεση νίκη με καλάθι απ' τον κορυφαίο του παίκτη σήμερα, Μήτρο-Λονγκ (89-78).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί η ΑΕΚ να είχε καλύτερο πρόσωπο στα δίποντα (24/48 έναντι 14/29), αλλά το Περιστέρι ήταν… ασταμάτητο πίσω απ’ την γραμμή των 6μ75. Συγκεκριμένα, η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε αρκετά πράγματα απ’ το τρίποντο, αφού μέτρησε 15/35, τη στιγμή που η «Ένωση» έψαχνε… διχτάκι αλλά έβρισκε σίδερο (6/21). Έτσι, οι 20 παραπάνω πόντοι που πήραν οι φιλοξενούμενοι απ’ το δίποντο δεν ήταν αρκετοί, μιας και το Περιστέρι πήρε 27 περισσότερους απ’ τα 6μ75.