18.1 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-ΑΕΚ 87-73: Άντεξε, “γκάζωσε” και 1-0! (vids)

Το Περιστέρι πάτησε το... γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, άντεξε την αντεπίθεση της ΑΕΚ που επέστρεψε από το -19 και πήρε σπουδαία νίκη με 87-73 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Basket League, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ντένμον με 29 πόντους! Στις δύο νίκες κρίνεται η σειρά, η οποία μεταφέρεται στα Άνω Λιόσια.

Καλό ρυθμό είχε το πρώτο δεκάλεπτο, που μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ (0-5 και 2-7) ακολούθησαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το Περιστέρι να πάρει... μπρος , με τον εκπληκτικό Ντένμον να γίνεται διψήφιος από νωρίς, όπως και η διαφορά των γηπεδούχων (27-13). Με ένα σερί 7-0, με τα καλάθια των Φλιώνη-Ουίλιαμς και το τρίποντο του Οριόλα, η Ένωση μάζεψε λίγο την κατάσταση και η περίοδος έκλεισε στο 27-20. Το Περιστέρι ωστόσο δεν άφηνε το πόδι από το... γκάζι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19. Η ΑΕΚ όμως με μπροστάρη τον Δημήτρη Φλιώνη ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, φτάνοντας σε απόσταση οκτώ πόντων (49-41), πριν οι δύο βολές του Ντένμον στην εκπνοή της ανάπαυλας γράψει το 51-41.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν αποφασισμένη να επιστρέψει το ματς και σε λιγότερο από πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε στείλει το ματς στα ίσια (56-56)! Το τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (56-59) και το μομέντουμ ήταν πλέον "κιτρινόμαυρο". Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 64-63 και όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Σε αυτή το Περιστέρι μπήκε αλλαγμένο, έπιασε διψήφια διαφορά (80-65), δεν επέτρεψε στην Ένωση να ξαναμπεί στο ματς και το τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες κάνοντας το 1-0.

Ο ΣΟΟΥΜΑΝ: Ο Μάρκους Ντένμον ήταν εξαιρετικός στο σκοράρισμα με 29 πόντους, με τον "διπλό" Μίρο Μπίλαν να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων (11 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.