17.3 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-ΑΕΚ 80-84: Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι… (pics+vids)

Σε μία... επεισοδιακή αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα του Περιστερίου και συνέχισε το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που τρέχει σε Ελλάδα και Ευρώπη. Τελικό σκορ το 80-84, που κρατάει την ομάδα του Ηλία Καντζούρη αήττητη στην Basket League (3-0) και ρίχνει το Περιστέρι στο 1-2.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε σταθερά το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και προς το τέλος αυτής, απέκτησε ακόμη και προβάδισμα εννέα πόντων (11-20), κρατώντας το Περιστέρι χαμηλά στο σκορ. Με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-20 και 9,6 δευτερόλεπτα να υπολείπονται για τη λήξη του δεκαλέπτου, η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω επεισοδίων που έλαβαν χώρα στις κερκίδες του γηπέδου. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με ένα καλάθι στην επιστροφή στη δράση, μείωσε στους πέντε πόντους (15-20).

Το Περιστέρι έμοιαζε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά μετά τη διακοπή πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο την Ένωση (23-24). Κάπου εκεί η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι ταχύτητα δείχνοντας να αφυπνίζεται από το σερί του Περιστερίου, απαντώντας με ένα ακόμη μεγαλύτερο 10 πόντων (23-34). Με τρία τρίποντα και ένα δίποντο από τους γηπεδούχους η διαφορά μαζεύτηκε εκ νέου (34-36). Τελικά με ένα καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου, η ΑΕΚ πήγε προηγούμενη με τρεις στα αποδυτήρια (37-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, ενώ απέκτησε και το μεγαλύτερο προβάδισμά του, της τάξεως των εννέα πόντων (57-48). Το τρίποντο του Ντένμον στην εκπνοή της περιόδου, αύξησε τη διαφορά στους έξι πόντους (64-58), καθώς η ΑΕΚ την είχε ρίξει νωρίτερα με τρίποντο του Περσίδη και καλάθι του ΜακΓκριφ στους τρεις.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγούταν σε... θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όπερ και εγένετο. Ο Φρέιζερ που δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του μέχρι εκείνο το σημείο, φώναξε "παρών" με μεγάλα σουτ και τον Ντένμον που ήταν σε μεγάλη μέρα να απαντάει πίσω από τα 6μ75. Η ΑΕΚ όμως έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα και πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη με 84-80.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει 84 πόντους, ούσα σε πολύ κακή μέρα στα σουτ τριών πόντων. Τα 3/14 (21%) τρίποντα αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, δείχνοντας πως η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπορεί και βρίσκει λύσεις με κάθε πιθανό τρόπο.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Τιμ Φρέιζερ μπορεί για τρία δεκάλεπτα να μην έκανε καλό παιχνίδι, ωστόσο όταν η μπάλα έκαιγε, φώναξε "παρών" με μεγάλα σουτ. Κορυφαίος ωστόσο της αναμέτρησης ήταν ο Κάμερον ΜακΓκριφ, με τον Ακίλ Μίτσελ να βρίσκεται από κοντά, παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.