22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Πέρασε η Μετροπολιτάν του Ουενμπανγιάμα, με Βιλερμπάν στα ημιτελικά! (vids)

Η Μετροπολιτάν, "κράτησε" την έδρα της απέναντι στη Σολέ και με 2-1 νίκες, πέρασε στη φάση των ημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 81-69 και θα αντιμετωπίσουν την Βιλερμπάν στα ημιτελικά, που ήδη πέρασε με 2-0 τη Λε Μαν. Για τους νικητές ο Βίκτορ Ουεμπανγιάμα είχε 19 πόντους (8/16 σουτ) με 9 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο έφτασαν σε μία διψήφια διαφορά, πριν το δεκάλεπτο λήξει στο 20-11 υπέρ τους.

Πέρα από τον Βίκτορ Ουενμπανγιάμα, η ομάδα από την Βουλώνη είδε και τον Ντεβάντε Τζόουνς να ξεκινά ζεστός. Οι γηπεδούχοι σούταραν πολύ καλά έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να φτάσουν το υπέρ τους πλεονέκτημα στο +18. Στον αντίποδα, η Σολέ πέρα από τον Νιλ Σακό δεν είχε κάποιον άλλο παίχτη ώστε να στηρίξει τον σέντερ της. Συνεπώς, το σκορ του ημιχρόνου (42-24) έμοιαζε απολύτως φυσιολογικό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα "βουνό" να ανέβουν στο δεύτερο μέρος και αν ήθελαν να καταφέρουν κάτι καλύτερο θα έπρεπε να βρούνε περισσότερους πρωταγωνιστές. Ο Ντόμινικ Άρτις (πρώην παίχτης του Κολοσσού Ρόδου) ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και προσπάθησε να ωθήσει την ομάδα του. Η Σολέ λοιπόν μείωσε στιγμιαία στο -11 (51-40), όμως για τη Μετροπολιτάν ο Λουαού Κονατέ έβαλε κάποια συνεχόμενα καλάθια που έδωσαν και πάλι ανάσα 15 πόντων στην ομάδα του. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +15 με το σκορ στο 64-49.

Η Σολέ όμως δεν έμεινε άπραγη. Έκανε την ύστατη τελευταία προσπάθεια. Μάλιστα με τρίποντο (2') πριν τη λήξη, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από ώρα (76-69). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν, "έβγαλαν" τις απαραίτητες άμυνες και έκλεισαν την αναμέτρηση με ένα σερί 5-0. Αυτό τους έδωσε τη νίκη-πρόκριση με 81-69.