17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Πειστική η Ρεάλ πέρασε στον τελικό και… περιμένει (pics, vids)

Όσο... ζόρικος ήταν ο προημιτελικός με την Μπρεογκάν, άλλο τόσο εύκολος αποδείχτηκε για τη Ρεάλ Μαδρίτης ο ημιτελικός του Copa del Rey κόντρα στην Τενερίφη. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο σε εκείνη του Τσους Βιντορέτα, αφού κυριάρχησε ολοκληρωτικά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα για να φτάσει στην επικράτηση με 94-74 και περιμένει τον αντίπαλο της για τον αυριανό τελικό του Κυπέλλου, από τον δεύτερο ημιτελικό της Μπαρτσελόνα με τη Μούρθια (22:30).

Η Ρεάλ μπήκε από νωρίς με πατημένο το γκάζι προηγούμενη με 26-20 στο δεκάλεπτο και 50-38 στο ημίχρονο. Η Τενερίφη δεν έβγαλε αντίδραση και δεν είχε αντίδοτο στον τρίποντο οίστρο της «Βασίλισσας» που τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 14/26 σουτ από την περίμετρο.

Για τη Ρεάλ πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με 15 του Ταβάρες, 12 από Ερτέλ, Πουαριέ, Τέιλορ και άλλους 11 από τον Τόμπκινς.

Η Τενερίφη με 6/18 τρίποντα δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη. Πήρε 14 από τον Σερμαντίνι ενώ από 12 είχαν Χουέρτας και Τοντόροβιτς.

Photo Credits: Real twitter