17.6 C
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024

Παρτιζάν-Βίρτους Μπολόνια 69-70:«Σόκαρε» τους Σέρβους με εντυπωσιακό Κλάιμπερν!(pics+vid)

Η Βίρτους έφτασε στην πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν της Euroleague. Οι Ιταλοί σε ένα φινάλε-θρίλερ κέρδισαν με 70-69 στην Belgrade Arena με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν.

Οι Σέρβοι με την ώθηση της «καυτής» Belgrade Arena στην πρώτη περίοδο έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους. Η Βίρτους όμως... συνήλθε μετά απο το νοχελικό ξεκίνημα της, έφτασε την διαφορά στους 2, αλλά το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-15. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πλήρως ισορροπημένο. Οι Ιταλοί ήταν πιο συγκεντρωμένοι. Παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην άμυνα αλλά στην επίθεση τα... έσπααν. Οι «παρτιζάνοι» δεν κατάφεραν να «χτίσουν» στην διαφορά τους για ακόμη μια φορά και με επιμέρους 17-17 οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 37-32.

Ο Κάρλικ Τζόουνς με τον Χάκετ

Η Παρτιζάν στο δεύτερο μέρος μπήκε δυνατά, όπως και στην αρχή του παιχνιδιού. Έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους με τον Ταϊρίκ Τζόουνς να κάνει... ο,τι θέλει στο ζωγραφιστό της Βίρτους. Οι φιλοξενούμενοι όμως και πάλι είχαν απάντηση. Πάλι δεν άφησαν τους Σέρβους να ξεφύγουν, βρήκαν πάλι τρόπο να βάλουν στοπ στην «έκρηξη» παικτών και εξέδρας και η τρίτη περίοδος τελείωσε 61-57. Στην τελευταία περίοδο οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τέλος για να φύγουν νικητές απο την Σερβία.Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν στα 3:40' πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, αλλά ο Κλάιμπερν είχε... διαφορετική άποψη.Στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστόχησε σε ένα δύσκολο lay up και έδωσε το προβάδισμα. Έπειτα, έβγαλαν την άμυνα και με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν είχαν την κατοχή. Οι Σέρβοι έκλεψαν την μπάλα στην επαναφορά αλλά ο Ντιλικίνα αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε την νίκη στους Σέρβους!

To lay up που έδωσε την νίκη στην Βίρτους

Τι έκαναν οι Κλάιμπερν-Τζόουνς!

Για την Μπολόνια, ο Κλάιμπερν έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο και πάνω απ'όλα έδωσε την νίκη στην Βίρτους με το τελευταίο καλάθι. Ένω έπαιξε και καταπληκτική άμυνα στην τελευταία(οργανωμένη) επίθεση της Παρτιζάν.

Συγκολινιστικός ήταν ο Ταϊρίκ Τζόουνς! Ο Αμερικανός ήταν δίχως αμφιβολία ο MVP της Παρτιζάν. Τελείωσε με 20 πόντους,6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 μπλόκ! Αλλά, ένας Τζόουνς...δεν φαίρνει την άνοιξη.Στο τέλος στάθηκε και άτυχος και αποχώρησε με ενοχλήσεις στο πόδι.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.