18.9 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 92-87 (παρ.): «Αυτοκτόνησε» και τον εκτέλεσε ο Πάντερ (pics+vid)

Η Παρτιζάν νίκησε τον Παναθηναϊκό με 92-87, στην παράταση (κ.α. 78-78) σε πολύ μεγάλο παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» κρατούσαν ένα πολύ μεγάλο διπλό στα χέρια τους όμως «αυτοκτόνησαν» στο τέλος της κανονικής διάρκειας και υπέστησαν ακόμα μία ήττα «πέφτοντας» στο 6-5, την ώρα που οι Σέρβοι κατάφεραν να... επιβιώσουν και να πάρουν μία μεγάλη νίκη «ανεβαίνοντας» στο 5-6.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά και ήταν διαβασμένοι, παίζοντας με υπομονή στην επίθεση και με καλές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα. Ωστόσο το προβάδισμα των επτά πόντων που εξασφάλισε (11-18), δεν ήταν αρκετό για να τελειώσει την πρώτη περίοδο με σημαντικό πλεονέκτημα και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν 20-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε να κυλάει παρόμοια με το πρώτο και στο 15' η ελληνική ομάδα είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (28-36). Ωστόσο σ' εκείνο το χρονικό σημείο υπήρξαν κάποιες κακές αποφάσεις από το «τριφύλλι» και παράλληλα με την πολύ δυνατή άμυνα και κάποιες επιθετικές λύσεις που βρήκαν οι γηπεδούχοι, «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 για να προηγηθούν στο φινάλε του ημιχρόνου με 39-38.

Η αρχή του δευτέρου μέρους δεν ήταν καθόλου καλή για το σύνολο του κόουτς Αταμάν το οποίο έμεινε πίσω με πέντε πόντους (43-38, 45-40) και φαινόταν σαν να είχε χάσει την αμυντική του συνοχή. Παρ' όλα αυτά οι «πράσινοι» δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν και με τον Ναν να δίνει λύσεις και τον Μήτογλου να ευστοχεί στην εκπνοή, προηγήθηκαν 56-54 στο 30' και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν «ανοιχτό».

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο ήταν «εκρηκτικό» κι εκπληκτικό και με ηγέτη τον Ναν κατάφερε να ξεφύγει στο 33' με διαφορά 10 πόντων (54-64), την ώρα που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν κάλεσε μόνο ένα αλλά δύο τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του. Σ' εκείνο το σημείο όμως οι Σέρβοι έβγαλαν αντίδραση και με γρήγορο 5-0 σερί μείωσαν 59-64 αναγκάζοντας τον Αταμάν να διακόψει με τη σειρά του τη ροή της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός είχε πλησιάσει πολύ στη νίκη καθώς μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με πλεονέκτημα δέκα πόντων και στο δίλεπτο με επτά (71-78), όμως ο Πάντερ εμφανίστηκε στο ματς και με μεγάλα σουτ έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (76-78), με κάτι περισσότερο από ένα λεπτό να απομένει στο χρονόμετρο. Ο Πάντερ «χτύπησε» ξανά για το 78-78, ο Γκραντ αστόχησε, οι «πράσινοι» έκλεψαν αλλά ο Γκριγκόνις σκόραρε εκτός χρόνου και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Το μομέντουμ ήταν πια στην πλευρά της Παρτιζάν και με επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγε στο 44' με 88-80 πλέον ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη. Στα 35,8'' για το φινάλε πάντως οι «πράσινοι» είχαν μειώσει 88-84 και είχαν κερδίσει δύο βολές με τον Σλούκα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έβαλε μόνο μία και το κάρφωμα του Λεντέι έριξε στο καναβάτσο το «τριφύλλι» γράφοντας το 90-85 και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Σέρβους να επικρατούν με 92-87.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κέβιν Πάντερ στην επιστροφή του από τραυματισμό κατάφερε να είναι κομβικός για τους γηπεδούχους καθώς ήταν εκείνος ο οποίος με διαδοχικούς πόντους τους κράτησε και δεν τους επέτρεψε να ηττηθούν. Εξαιρετικός ο Ναν για τους «πράσινους» με 19 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα όμως ενώ συνολικά ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, στα τελευταία λεπτά αλλά και στην παράταση αστόχησε σε κρίσιμες κι έπεσε στο καναβάτσο.