27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81: Πάλεψε αλλά το φινάλε ήταν άδοξο (pics+vid)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε πολύ στην έδρα της Παρτιζάν στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ωστόσο ηττήθηκε 83-81.

Οι «πράσινοι» ήταν μαχητικοί αλλά υπέστησαν την ήττα στο φινάλε και τελειώνουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-23, όμως τους αφαιρέθηκαν δύο νίκες μετά τη γνωστή τιμωρία λόγω παραβίασης του FFP. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με 20-14 είναι έκτοι, καθώς υστερούν στη βαθμολογία με την Μακάμπι, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσουν τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας.

Ο κόουτς Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με πολλές εκπλήξεις στην πεντάδα του και η ελληνική ομάδα δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. Πραγματοποίησε μία εξαιρετική πρώτη περίοδο με καλή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση και προηγήθηκε 26-18 στο 10', δείχνοντας διατεθειμένη να πραγματοποιήσει μία καλή εμφάνιση σε μία δύσκολη έδρα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (20-38, 16'), όμως σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» κι έβγαλαν αντίδραση κάνοντας ένα σερί 10-0 και πλησίασαν, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-45 και όλα ήταν ανοιχτά.

Η «μάχη» συνεχίστηκε στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και οι παίκτες του κόουτς Σερέλη άντεχαν στην πίεση, διατηρώντας προβάδισμα της τάξεως των τεσσάρων έως έξι πόντων. Στο 27' το σκορ ήταν 57-61 και ουδείς μπορούσε να προδικάσει το φινάλε. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Σταρκ Αρένα» έγραφε 58-66 με καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στην εκπνοή.

Ένα τρίποντο του Μαντζούκα στο 33' έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (60-71) για τους «πράσινους» οι οποίοι πλέον έμοιαζαν να έχουν τον πρώτο λόγο. Ωστόσο σ' εκείνο το σημείο ήταν ξανά οι Σέρβοι εκείνοι οι οποίοι αντέδρασαν και με γρήγορο σερί 7-0 μείωσαν 67-71 και ήταν η σειρά του Σερέλη να πάρει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεσή τους συνεχίστηκε και με τρίποντο του Έξουμ προηγήθηκαν 72-71 στο 35'. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Πάντερ έφεραν τους γηπεδούχους στο 80-77 με δύο λεπτά να απομένουν. Τέσσερις σερί βολές του Πονίτκα έφεραν μπροστά το «τριφύλλι» με 81-80 κι απέμενε ένα λεπτό. Ωστόσο δύο τραγικά λάθη στο φινάλε από τους Γκριγκόνις και Μπέικον κι ένα τρίποντο του Νάναλι διαμόρφωσαν το τελικό 83-81 για το σύνολο του «Ζοτς».

ΟΙ ΩΡΑΙΟΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΙΡΑΙΟΣ: Ο Κέβιν Πάντερ και ο Ντάντε Έξουμ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με 17 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μπέικον ξεχώρισε για τον Παναθηναϊκό με 19 αλλά ήταν ξανά άστοχος στην τελευταία επίθεση, όταν και δεν μπόρεσε να σκοράρει με κάρφωμα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά και η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» την κακή της αναλογία στις ασίστ με τα λάθη, καθώς έκανε 13 τελικές πάσες και 16 σφάλματα κι αυτό κόστισε την ήττα.