22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Παρτίζαν-Μπαρτσελόνα 83-92: “Βροχή” τριπόντων με… “μαέστρο” Λαπροβίτολα! (pics+vids)

Η Μπαρτσελόνα έλεγχε απόλυτα την αναμέτρηση σε όλη τη διάρκειά της, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (εκτός από τα πρώτα δευτερόλεπτα) και με 24 ασίστ για 27 καλάθια έφυγε με το διπλό από την Stark Arena, επικρατώντας της Παρτίζαν με 92-83. Οι "μπλαουγκράνα" ήταν εντυπωσιακοί έξω από τα 6.75 (13/32) και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Λαπροβίτολα (20 πόντους,6 τελικές πάσες) αντιστάθηκαν σε κάθε αντεπίθεση των γηπεδούχων. Σημαντικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Οσκαρ Ντα Σίλβα. Αήττητη η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου με 3-0, ενώ στον αντίποδα το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπεσε στο 1-2.

Αρκετά στατική η επίθεση της Παρτίζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι "μπλαουγκράνα", παίρνοντας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο (5') με το σκορ στο 14-8. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί αυξάνοντας και άλλο τη διαφορά. Με το τρίποντο του Λαπροβίτολα το σκορ ήταν 19-10. Με τις αλλαγές στις πεντάδες οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν πόντους από το πικ εντ ρολ, όμως το αντιαθλητικό φάουλ του Καμίνσκι στον Ερνανγκόμεζ, έδωσε στη Μπαρτσελόνα το προβάδισμα στο τέλος της πρώτη περιόδου με 23-16.

Με τον Αλέκσα Αβράμοβιτς να κάνει ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημειώνοντας εφτά πόντους σε τέσσερα λεπτά, η Παρτίζαν επέστρεψε γρήγορα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (25-25). Όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το τρίποντο πάρτι της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου με "προτεργάτες" τους Ντα Σίλβα και Λαπροβίτολα σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα, σημείωσε πέντε συνεχόμενα τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα. Αυτή η βροχή από τρίποντα, έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού στο ημίχρονο με το μεγαλύτερο υπέρ τους προβάδισμα, το +10 (44-34).

Το ίδιο δυναμικό ξεκίνημα για την Παρτίζαν και στην επανάληψη. Με τον Πι Τζέι Ντόζιερ να σημειώνει πέντε γρήγορους πόντους, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε ένα επιμέρους σερί 8-2, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (52-48). Όμως η Μπαρτσελόνα και πάλι δεν έχασε την ψυχραιμία της. Με όπλο την φανταστική κυκλοφορία μπάλας σε συνδυασμό με το μακρινό της σουτ, επανέφερε το υπέρ της προβάδισμα στο +9. Με το τρίποντο του Τζαμπάρι Πάρκερ η τρίτη περίοδος έληξε στο 69-60, υπέρ της ομάδας του Ρότζερ Γκριμάου.

Στην τέταρτη περίοδο υπήρξε το ίδιο σκηνικό. Η Παρτίζαν να προσπαθεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά να μην μπορεί να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους. Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί, η Μπαρτσελόνα απαντούσε με ένα τρίποντο "μαχαιριά" που "έκοβε" τα πόδια των γηπεδούχων και παράλληλα κάθε ελπίδα ανατροπής. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ μπήκε στην εξίσωση στην τέταρτη περίοδο, έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, συνεπώς η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου μετά το ΣΕΦ πέρασε νικήτρια και από την Stark Arena.