23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παρτιζάν- Ερυθρός Αστέρας 88-86 : Πήρε το θρίλερ με ανατροπή (Pics+Vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε 88-86 στην επιστροφή του Έλληνα τεχνικού στους πάγκους της Ευρωλίγκα αντιμετωπίζοντας  την Παρτιζάν του  Ζέλικο Ομπράντοβιτς για την πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης στο απόλυτο Σερβικό ντέρμπι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Παρτιζάν πήρε την δεύτερη νίκη της  μετά από πέντε αγωνιστικές ενώ το ρεκόρ του Ερυθρού υποχώρησε στο 1-4.

Οι φίλαθλοι της Παρτιζάν έκλεψαν για ακόμα μία φορά την παράσταση με την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν και ώθησαν την ομάδα τους σε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκαν στον αγώνα με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» και έφτασαν μάλιστα να προηγούνται και με 15 πόντους στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (17-2) με πρωταγωνιστή τον Φρανκ Καμίνσκι που σημείωσε 9 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν 4 αγωνιστικά λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι. Ύστερα από time out που κάλεσε ο coach Σφαιρόπουλος ο Ερυθρός έβγαλε αντίδραση και μάζεψε την διαφορά.Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-13 και καλάθι στην εκπνοή για τους γηπεδούχους.

Στη δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και μεγαλύτερη προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Με ένα επιμέρους 26-15 και πρωταγωνιστή τον Σάμπαζ Νέπιερ που πέτυχε 10 πόντους στη δευτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα και έτσι οι δύο ‘’μονομάχοι’’ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να σταματά στο 42-42

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ρεσιτάλ ευστοχίας των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου έξω από τα 6,75 τη στιγμή που η Παρτιζάν είχε «σιγάσει» επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με μόλις 13 πόντους ενεργητικό τη στιγμή που ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μία υποδειγματική τρίτη περίοδο και στις δύο πλευρές του παρκέ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +10 για τους  φιλοξενούμενους (55-65), πριν ο Σμάιλαζιτς προσφέρει την φάση του αγώνα.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η Παρτιζάν μπήκε πιο αποφασισμένη, πέτυχε μεγάλα σουτ και βγάζοντας σημαντικές άμυνες επέστρεψε στην διεκδίκηση του αγώνα ο οποίος κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι «τρέχοντας» ένα σερί 19-5 στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα έφτασαν να προηγούνται με τρεις πόντους( 83-80), ένα λεπτό πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Μίλος Τεόντοσιτς έγινε ο μοιραίος για την ομάδα του coach Σφαιρόπουλου καθώς κέρδισε δικαίωμα για τρεις βολές με τον έμπειρο Σέρβο όμως να ευστοχεί μόλις στην μία και στην επόμενη κατοχή για την ομάδα του να αστοχεί εκ νέου.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με ανταλλαγή βολών από τις δύο ομάδες με την Παρτιζάν τελικώς να επικρατεί με 88-86 του αιώνιου αντιπάλου της.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζακ Λεντέι ο οποίος πέτυχε 13 πόντους . Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζοέλ Μπολομπόι που σημείωσε 16 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί την Μπάγερν ενώ η Παρτιζάν θα φιλοξενηθεί από την Μπασκόνια.